niedziela, 27 września 2015

Eliksiry wiedźmińskie: Drink Ostatnie życzenie Yennefer

Mnóstwo czarnych loków, blada trójkątna twarz, fiołkowe oczy, lekko skrzywione wargi, ładne ramiona, - zgrabna szyja, na szyi czarna aksamitka z gwiaździstym, skrzącym się od brylantów klejnotem.
Ostatnie życzenie, str. 232
Eliksiry wiedźmińskie: Drink Ostatnie życzenie Yennefer
 Składniki:
75 ml likieru fiołkowego
25 wytrawnego martini
25 ml wódki
15 ml syropu z czarnego bzu
10 ml syropu z agrestu
odrobina soku z cytryny

Wszystkie składniki wlać do shakera do połowy wypełnionego lodem. Wstrząsnąć i przelać do kieliszka do martini. Ewentualnie w sezonie udekorować owocem agrestu ;)

sobota, 26 września 2015

Bogracz? Węgierska zupa gulaszowa (Gulyásleves)

Wszyscy znamy bogracz. Jednak ta nazwa tak naprawdę zarezerwowana jest dla rodzaju kociołka, który służy do przyrządzania potraw nad ogniskiem. Często mianem bogracz nazywa się zupę gulaszową, która jest w nim przygotowywana. Na Węgrzech mianem bográcsgulyás określa się wyłącznie wersję dania przygotowywaną w wyżej opisanym kociołku, najlepiej na środku węgierskiej Puszty ;) Nasz bogracz to gulyásleves, czyli zupa gulaszowa.

Węgierska zupa gulaszowa (Gulyásleves)
Składniki:
70 dkg wołowiny
2 pomidory
2 kolorowe papryki
80 dkg ziemniaków
1 cebula
1 łyżka przecieru pomidorowego
1 opakowanie słodkiej papryki
5 ziaren pieprzu ziarnistego
2 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
węgierska pasta paprykowa
sól, pieprz
olej

Na kluseczki:
3 jajka
7 płaskich łyżek mąki


Pokrojoną w kostkę wołowinę podsmażyć na oleju. Posiekaną cebulę zrumienić, połączyć z mięsem, dodać przecier pomidorowy, pokrojone w paski papryki i przyprawy. Dolać 100 ml wody i dusić ok. półtorej godziny. W miarę potrzeby podlewać wodą. w międzyczasie przygotować ciasto na kluseczki: jajka dobrze roztrzepać z mąką- ciasto powinno się ciągnąć i lekko rwać- nie może być rzadkie jak na lany makaron. Gdy mięso zmięknie, dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, kluseczki (do wrzącego sosu wkładać łyżeczką małe kluseczki) i przecier oraz 300 ml wody. Gotować ok. pół godzin.

Festiwal Kuchni Węgierskiej 2015 Festiwal Kuchni Węgierskiej 2015

piątek, 25 września 2015

Halászlé - tradycyjna węgierska zupa z karpia

Dziś moja ukochana węgierska zupa, halászlé. Pierwszy raz jadłam ją w Egerze. Nie było w niej pomidorów i ziemniaków, a papryka nie była przetarta. Zupa z poniższego przepisu ma najbliższy oryginałowi smak. Oczywiście można dodać pomidory i ziemniaki i zmiksować zupę przed dodaniem ryby. Mój wywar z karpia jest dość nietradycyjny - używam tylko mięsa i kręgosłupa, nie dodaję ani głowy, ani tym bardziej skóry - tam jest mulisty posmak karpia.
Halászlé powinna być piekielnie ostra. Wg Alastora zupa wypala śluzówki, wg mnie jest tylko dość ostra (spokojnie mogłaby być ostrzejsza), więc polecam dostosowanie ilości pasty paprykowej lub ostrej papryki do swoich upodobań (pamiętając o tym, ze jej smak musi być wyczuwalny).

Halászlé - tradycyjna węgierska zupna z karpia
Składniki na 6 porcji:
średni karp (bez głowy i płetw)
włoszczyzna
duża cebula
średnia zielona papryka
duża czerwona papryka
2 łyżki mielonej słodkiej papryki
2 łyżeczki ostrej węgierskiej pasty paprykowej (lub ostra mielona papryka wg upodobania)
opcjonalnie pół łyżeczki wędzonej papryki
2 liście laurowe
ząbek czosnku
sól
olej
pietruszka do przybrania

Przygotować wywar rybny: oczyszczonego karpia wyfiletować i odciąć brzuszki. Kręgosłup i brzuszki włożyć do garnka razem z posiekaną drobno włoszczyzną i liśćmi laurowymi, zalać ok. 2,5 litra zimnej wody i gotować przynajmniej godzinę (a lepiej ok. dwóch). Gotowy wywar przecedzić przez gęste sito. Powinno pozostać ok. 2 litry wywaru.
Z pozostałych filetów zdjąć skórę i pokroić w sporą kostkę, można dodatkowo usunąć część pozostałych w mięsie ości, odłożyć.
Cebulę i czosnek drobno posiekać lub zetrzeć na tarce (jeśli trzemy, odcisnąć większość soku), paprykę pokroić w średnią kostkę. Na patelni rozgrzać olej, podsmażyć cebulę, kiedy zacznie się karmelizować, dodać paprykę i nieco osolić, smażyć do miękkości, na koniec dodać czosnek i paprykę w proszku. Gotowe warzywa przełożyć do wywaru, gotować 15 minut, dodać rybę, doprawić pastą paprykowa i solą, gotować jeszcze 10 minut. Podawać przybrane pietruszką z białym pieczywem.
Festiwal Kuchni Węgierskiej 2015 Festiwal Kuchni Węgierskiej 2015

czwartek, 17 września 2015

Okroszka - rosyjski chłodnik na kwasie chlebowym

Mamy upał w połowie września. Trzeba sobie z tym jakoś poradzić. Na ratunek znów przychodzi kuchnia rosyjska. W Rosji bazą do chłodników, poza swojskim wywarem z buraków, jest kwas chlebowy. Taka jest okroszka, popularna rosyjska zupa, która jest przyrządzana z żółtek, musztardy, kwasu chlebowego, ogórków, zieleniny z dodatkiem gotowanego mięsa i śmietany.
Okroszka - rosyjski chłodnik na kwasie chlebowym

Składniki:
300 g gotowanej wołowiny z bulionu
400 ml kwasu chlebowego
2 łyżki posiekanego szczypiorku
3 ogórki
2 ugotowane jajka
dwie łyżki musztardy rosyjskiej
sól, pieprz, cukier
koperek
śmietana 18 % 

Żółtka ugotowanych na twardo jajek utrzeć ze śmietaną, musztardą, solą i cukrem i rozprowadzić z niewielką ilością kwasu chlebowego. Szczypiorek utrzeć z solą aż puści sok.  Białka z jajek pokroić w paseczki. Ogórki obrać i pokroić w kostkę. Do garnka przełożyć: ogórki, drobno pokrojone mięso, masę jajeczną, białka. Zalać kwasem z utartym szczypiorkiem i bardzo starannie wymieszać. Przelać do garnka i dodać śmietany. Podawać z siekanym koperkiem.
 
Kuchnia krajów słowiańskich 2015 Kuchnia Krajów Słowiańskich 2015

środa, 16 września 2015

Rassolnik - rosyjska zupa ogórkowa

Rassolnik bynajmniej nie ma nic wspólnego z polskim rosołem. Rassol to rosyjskie słowo na wodę spod ogórków kiszonych. Zupa ta jest niesamowicie treściwa a woda spod ogórków mocno zmienia smak całej potrawy.

Rassolnik - rosyjska zupa ogórkowa
Składniki:
750ml bulionu mięsnego
ćwiartka małej główki białej kapusty,
szklanka pęczaku
5 kiszonych ogórków,
20g korzenia selera,
marchewka,
pietruszka,
mała cebula
masło,
100 g gotowanej wołowiny z bulionu 
śmietana 18%
woda po ogórkach ze słoika (150ml)
natka pietruszki
Marchewkę, pietruszkę i seler obrać ze skóry i pokroić w słupki. Poszatkować kapustę, cebulę pokroić w piórka. Na maśle podsmażyć cebulę i marchewkę. Ogórki obrać ze skórki, pokroić w podłużne plastry. Podsmażyć na maśle. Zagotować bulion, wrzucić kapustę, doprowadzić do wrzenia, dorzucić pęczak, seler i pietruszkę. Po 5 minutach wrzucić marchewkę i cebulę. Zagotować wodę z ogórków, przecedzić i dodać do zupy. Dodać mięso i ogórki. Gotować przez 15 minut. Ewentualnie dosolić i dopieprzyć. Podawać z kleksem śmietany i świeżą natką pietruszki.

Kuchnia krajów słowiańskich 2015 Kuchnia Krajów Słowiańskich 2015

wtorek, 15 września 2015

Rosyjska pieczeń wołowa w kwasie chlebowym

W Rosji kwas chlebowy ma długowiekową tradycję. Pili go wszyscy, niezależnie od miejsca w drabinie społecznej. I dziś sprzedaż kwasu jest wyższa niż gazowanych napoi zza granicy. Nie używa się go wyłącznie do gaszenia pragnienia. Poniżej propozycja pysznej obiadowej pieczeni w tym arcysłowiańskim napoju.

Rosyjska pieczeń wołowa w kwasie chlebowym

Składniki na 4 porcje:
800 g wołowiny na pieczeń
1 marchewka
1 pietruszka
ćwiartka niedużego selera
1 mała cebula
400 ml kwasu chlebowego
liść laurowy
10 ziaren pieprzu
sól
olej roślinny

Mięso oczyścić, obsmażyć na rozgrzanym oleju, przełożyć do naczynia żaroodpornego, dodać pokrojone w plastry warzywa, kwas chlebowy i przyprawy. Piec aż mięso będzie miękkie, często polewając sosem. Po upieczeniu mięso powinno odpocząć, w tym czasie przecedzić sos do rondelka, w razie potrzeby lekko odparować. Mięso podawać pokrojone w plastry z sosem i ziemniakami.
Kuchnia krajów słowiańskich 2015 Kuchnia Krajów Słowiańskich 2015
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...