czwartek, 31 lipca 2014

Domowe błyskawiczne pesto alla siciliana (pesto rosso - czerwone)

Jakiś czas temu proponowaliśmy przepis na zielone pesto z Genui. Dziś czerwony odpowiednik z Sycylii, z pomidorami suszonymi na słoneczku :). 

Pesto nadaje się do chleba, makaronu, sałaty, sera i innych dań. Nie należy go podgrzewać, ponieważ w wysokiej temperaturze bazylia nabiera gorzkiego smaku. Okres trwałości pesto po otwarciu wynosi około tygodnia; w razie potrzeby można je zamrozić lub z góry zalać ok. centymetrową warstwą oliwy.  Tradycyjnie pesto wytwarza się przez ucieranie w marmurowym moździerzu. Moim zdaniem zrobienie go w elektrycznym robocie kuchennym nie szkodzi smakowi sosu a czyni go ekspresowym daniem :)

Domowe błyskawiczne pesto alla siciliana (pesto rosso - czerwone)
Składniki:
pół słoiczka suszonych pomidorów z zalewy
16 dużych liści bazylii
duży ząbek czosnku
2 łyżki orzeszków pinowych
2 łyżki startego twardego sera (parmezan, grana padono u nas ser carski; może być też litewski dziurgas)
4 łyżki oliwy (około)

Czosnek, orzeszki, pomidory suszone, ser i bazylię włożyć do robota i ucierać. Co jakiś czas otworzyć, dolać oliwę aż do uzyskania jednolitej masy. Użyliśmy dość słonego sera, w innym wypadku można do smaku dosolić. Przełożyć do słoiczka, można przechowywać w lodówce do tygodnia. Aby bazylia w pesto nie zgorzkniała, dodawać do makaronów pod sam koniec, aby tylko lekko się podgrzało.
Lato w pełni!

wtorek, 29 lipca 2014

Ice green tea mango - domowa mrożona zielona herbata z mango

Do niniejszego przepisu zainspirował nas oczywiście produkt pewnego dużego koncernu.Domowa wersja wyszła prawie identyczna w smaku, chociaż u nas powstała tylko z kilku składników, wliczając te w gotowym syropie ;) Dodatkowo smak wzbogacił jaśmin z mieszanki herbaty, której użyliśmy. Esencja nie była zaparzana we wrzątku, dzięki czemu nie było często wyczuwalnego gorzkiego posmaku zielonej herbaty. Ideał na takie upały jak dziś w Krakowie :)

Ice tea green mango - mrożona zielona herbata jaśminowa z mango

Składniki na 1 litr napoju:
5 łyżeczek mocnej dobrej zielonej herbaty (u nas jaśminowa)
200 ml wody
5 łyżek syropu z mango (u nas firmy Monini)
3 łyżki soku z cytryny
niegazowana woda źródlana
lód

Zagotować wodę i odstawić na chwilę. Zaparzając herbatę w temperaturze 80 stopni unikniemy specyficznego gorzkiego posmaku, który często zniechęca do zielonej herbaty. Ostudzić. Zimną esencję herbacianą przelać do dzbanka. Dodać syrop i sok z cytryny. Dopełnić wodą tak, aby zostało miejsce na lód. Wymieszać. Ewentualnie dodać jeszcze syropu lub soku do smaku. Podawać schłodzone z kostkami lodu.

Jak ugasić pragnienie? Lato w pełni!Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni
Letnie Orzeźwienie 2014 Lekkie desery bez piekarnika vol 2

poniedziałek, 28 lipca 2014

Fusilli mozzafiato con prosciutto - makaron w sosie z gorgonzoli z szynką parmeńską

Dziś przepis na kolejny lekki letni obiad prosto z Włoch. Mozzafiato to po włosku "zapierający dech w piersiach". Dobra nazwa na makaron z gorgonzolą ;) Nazwa tego sera pochodzi od miejscowości Gorgonzola, gdzie produkowany jest podobno już od roku 879 - mniej więcej w tym czasie powstało wareskie państwo staroruskie Ruryka ;) Jeszcze starszy rodowód ma prosciutto, czyli szynka parmeńską, czy też zwana przez samych Włochów słodką szynką, którą  w 217 p.n.e. miał być częstowany przez mieszkańców Parmy Hannibal. Na rozwój produkcji szynki miała wpływ obecność słonych źródeł w okolicy, takich jak Salsomaggiore, skąd czerpano sól do produkcji. Dziś jest wytwarzana przez około 200 producentów na wschodzie prowincji Parma, wyłącznie przez umiejętne solenie i suszenie mięsa. Połączenie obu smaków moim zdaniem kapitalne :)
Fusilli mozzafiato con prosciutto - makaron w sosie z gorgonzoli z szynką parmeńską
Składniki:
200 g makaronu świderki
150 g sera gorgonzola
200 ml śmietany 12 %
80 g szynki parmeńskiej
sól i pieprz

Na zimną patelnię wylać śmietanę. Z gorgonzoli zdjąć skórkę.  Ser pokroić w kostkę i dodać na patelnię. Powoli podgrzewać, aż ser się rozpuści. Doprawić solą i świeżo mielonym pieprzem. Gotować około 5 minut, ciągle mieszając. Plastry szynki poszarpać na połówki i podgrzać w sosie. Makaron ugotować al dente wg przepisu na opakowaniu. Odcedzić i wymieszać z sosem, podgrzewając razem. Podawać od razu,  posypane dodatkowym świeżo zmielonym pieprzem.

Lato w pełni!

niedziela, 27 lipca 2014

Tarta z borówkami i rabarbarem

Pojawiły się borówki. Z tej okazji okazji zrobiłam tartę z eksperymentalnym lekkim i świeżym nadzieniem z dodatkiem rabarbaru. Nadzienie jest tak pyszne, idealny deser na gorące letnie dni.
Tarta z borówkami i rabarbarem
Składniki na kruchy spód:
250 g mąki pszennej
125 g masła, schłodzonego
jajko
100 g cukru

Składniki nadzienia:
duże jajko 
3 łyżki śmietany 12% (ważne, aby nie była kwaśna)
pół litra borówek (jagód - przyp. Alastor;p)
szklanka rabarbaru obranego i pokrojonego na półcentymetrowe kawałki
łyżka cukru
łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią.

Wszystkie składniki ciasta włożyć do robota kuchennego i zagnieść ciasto na wysokich obrotach. Owinąć folią i schładzać w lodówce ok. godziny. Składniki nadzienia wymieszać dokładnie w misce. Formę do tarty nasmarować masłem i wylepić ciastem. Ciasto przykryć papierem do pieczenia i obciążyć go ryżem lub fasolą. Wstępnie podpiec w temperaturze 190ºC przez 15 minut. Następnie usunąć papier, wyłożyć nadzienie i piec aż nadzienie się zetnie ok. 30-35 minut.

Lato w pełni!

sobota, 26 lipca 2014

Penna all'arrabbiata e piselli - rurki w ostrym sosie pomidorowym z groszkiem

Arrabbiato znaczy po włosku „wściekły”, a pasta all’arrabbiata to nic innego jak „zły, wściekły makaron”. Podobno potrawa wymyślona została przez mieszkańców biedniejszych dzielnic Rzymu – miała dodawać siły i krzepy tamtejszym robotnikom. U nas dziś wersja z groszkiem, kaparami i oliwkami, które moim zdaniem świetnie ze sobą współgrają w ostrym sosie :)
Penna all'arrabbiata e piselli
rurki w ostrym sosie pomidorowym z groszkiem
Składniki:
200 g penne
szklanka zielonego groszku
500 ml passaty
pół pęczka bazylii
pół pęczka natki pietruszki
ząbek czosnku
3 łyżki kaparów
papryczka chilli
pół łyżeczki cukru demerara
łyżka oregano
sól, pieprz
pół małego słoiczka czarnych oliwek bez pestek, pokrojonych w połówki
oliwa do smażenia
starty parmezan do posypania

Czosnek obrać i pokroić w cienkie plasterki. Pietruszkę i bazylię umyć, osuszyć i drobno posiekać. Chilli umyć, usunąć pestki i błonki i pokroić cienko. Przelać oliwę na patelnie i do jeszcze zimnej wrzucić chilli. Od momentu kiedy zacznie skwierczeć, smażyć 2 minuty. Następnie dodać płatki czosnku i smażyć minutę. Uważać, aby czosnek nie zbrązowiał. Dodać natkę pietruszki i bazylię. Smażyć jeszcze minutę. Zalać wszystko passatą. Dodać cukier, oregano oraz sól i pieprz. Następnie wsypać oliwki i kapary. Makaron ugotować al dente wg przepisu na opakowaniu. Minutę przed końcem gotowania dodać groszek (tyle wystarczy, żeby się ugotował, jeżeli jest mrożony, dodać minutę na rozmrożenie). Odcedzić i wymieszać z sosem, podgrzewając razem. Podawać od razu, obficie posypane parmezanem.

Lato w pełni! Zielony groszek na różne sposoby

niedziela, 20 lipca 2014

Idealne na upały: domowa lemoniada sosnowa

Zeszły sezon minął na naszym blogu pod znakiem lemoniad. Wielką popularnością cieszyły się przepisy na klasyczną, imbirową czy na arbuzadę  lub lemoniadę lawendową. Największe wzięcia miała jednak - co nas cieszy - nasza propozycja dla cukrzyków - lemoniada słodzona stewią. Dziś , po lemoniadzie z truskawek, propozycja kolejnej lemoniady - sosnowej. Smak syropu sosnowego kojarzy mi się z dzieciństwem i moim zdaniem można go łączyć z bardzo orzeźwiającymi napojami, a nie tylko stosować w razie przeziębienia. Lemoniadę chciałem nieco zabarwić, jak widać na zdjęciu, chyba "troszkę" przeholowałem  z zielonym barwnikiem spożywczym :)
Idealne na upały: domowa lemoniada sosnowa
Składniki na niecały 1 litr napoju:

sok wyciśnięty z 2 limonek
sok wyciśnięty z 2 cytryn (łącznie ok. 180 ml)
skórka starta z limonki i połowy cytryny
4 łyżeczki miodu spadziowego(lub więcej jeśli chcemy słodszy napój)
50 ml domowego syropu sosnowego
szklanka lodu (w kostkach)
woda niegazowana o neutralnym smaku do dopełnienia (mocno schłodzona)
opcjonalnie: zielony barwnik spożywczy

Sok z cytryn i limonek połączyć ze startą skórką. Dodać miód oraz syrop sosnowy i dokładnie wymieszać. Dodać odrobinę barwnika spożywczego, jeżeli chce się uzyskać zielony kolor lemoniady. Zalać litrem wody mineralnego. Odstawić do schłodzenia, podawać z kostkami lodu.
Letnie Orzeźwienie 2014 Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni
Jak ugasić pragnienie? Lato w pełni!

środa, 16 lipca 2014

Tagliatelle al limone - wstążki w sosie cytrynowym

Zostajemy w klimacie włoskiej letniej kuchni. Dziś smaczne danie na upalny letni dzień, czyli makaron wstążki z sosem pachnącym cytryną i miętą. Tagliatelle idealnie nadaje się do takich sosów. Sam makaron posiada wzorcowe wymiary tagliatelle, które wynoszą 8 mm szerokości po ugotowaniu (7 w stanie surowym). Sporządzony ze złota wzorzec tagliatelle znajduje się w siedzibie Izby Przemysłowo-Handlowej w Bolonii.
Tagliatelle al limone - wstążki w sosie cytrynowym

Składniki (na dwie porcje):
cytryna
200 ml śmietany
16 listków świeżej mięty
50 g masła
łyżeczka likieru cytrynowego (u nas limoncello, można pominąć)
sól
pieprz
200 g makaronu tagliatelle

Cytryny umyć w gorącej wodzie i zetrzeć z niej skórkę (samą żółtą część). Wycisnąć sok i wymieszać ze startą skórką i śmietaną. Liście mięty umyć, osuszyć i drobno posiekać. Na patelni rozgrzać masło i wlać do niego sos cytrynowy i likier i zagotować całość. Doprawić solą i pieprzem i pogotować jeszcze 5 minut. Dodać miętę, wyłączyć ogień, wymieszać i trzymać w cieple. Tagliatelle ugotować al dente i wymieszać z sosem. Podawać od razu.
Lato w pełni!

wtorek, 15 lipca 2014

Spaghetti aglio e olio - najprostszy włoski przepis na makaron

Dzisiaj przepis na naprawdę prosty włoski makaron. To tradycyjne danie pochodzi z okolic Neapolu i sprowadza się do mieszanki spaghetti, czosnku i oliwy. Wystarczy dodać jeszcze pietruszkę i papryczkę chilli i mamy szybki, łatwy obiad na upalny letni dzień :)

Spaghetti aglio e olio - najprostszy włoski przepis na makaron
Składniki na dwie porcje:
200 g spaghetti
2 ząbki czosnku
pół pęczka natki pietruszki
świeża papryczka chilli
50 ml oliwy
sól pieprz

Spaghetti ugotować według przepisu na opakowaniu. Czosnek obrać i pokroić w cienkie plasterki. Pietruszkę umyć, osuszyć i drobno posiekać. Chilli umyć, usunąć pestki i błonki i pokroić cienko. Przelać oliwę na patelnie i do jego niewrzącej wrzucić chilli. Od momentu kiedy zacznie skwierczeć, smażyć 2 minuty. Następnie dodać płatki czosnku i smażyć minutę. Uważać, aby czosnek nie zbrązowiał. Dodać natkę pietruszki. Spaghetti po ugotowaniu osączyć i przesypać na patelnie do reszty składników. Dokładnie wymieszać, doprawić solą i pieprzem i udekorować pietruszką.
Lato w pełni!

wtorek, 1 lipca 2014

Chłodnik litewski

Dziś szybki w przygotowaniu klasyczny chłodnik. W oryginalnym przepisie powinno się dodać do niego szyjki rakowe, które jednak dziś są praktycznie nieosiągalne, szczególnie w normalnej cenie ;)
Chłodnik litewski
Składniki:
duży pęczek botwinki wraz z młodymi buraczkami, 
dwa ogórki, 
dwie łyżki posiekanego koperku, 
dwa jajka ugotowane na twardo, 
dwa ząbki czosnku
750 ml zsiadłego mleka
pół szklanki kwaśnej śmietany
sól, pieprz.

Botwinkę wypłukać i posiekać, buraczki cieniutko obrać i pokroić w kostkę. Włożyć do garnka, zalać niedużą ilością wody (ok. pół szklanki) i dusić ok. 10 min. Odstawić do ostygnięcia. Wymieszać z zsiadłym mlekiem i śmietaną, dodać przekrojone na pół ząbki czosnku (można też je rozgnieść), koperek i pokrojone w drobną kostkę ogórki, posolić do smaku, odstawić na kilka godzin do lodówki. Podawać z połówkami jajka na twardo, doprawione świeżo mielonym pieprzem.
Wegetariański obiad III Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni Lato w pełni!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...