niedziela, 29 lipca 2018

Łosoś cytrusowy

Kuchnia Bliskiego Wschodu to po pierwsze aromatyczne, często niecodzienne połączenia przypraw, dające niesamowite orientalne smaki. Tak jest w dzisiejszym przepisie. Jadalne płatki róży w połączeniu z korzennymi przyprawami i kwaśnym sumakiem i limonką idealnie współgrają z rybą. Do tego przepis jest błyskawiczny, idealny dla zabieganych.
Łosoś cytrusowy
Składniki:
300 g łososia ze skórą
łyżeczka sumaku
pół łyżeczki sproszkowanego mango
łyżeczka kuminu
pół łyżeczki cynamonu
starta skórka z limonki
2 łyżki zmiksowanych suszonych płatków jadalnych róży
4 łyżki oliwy 
sól i pieprz
Sypkie składniki połączyć z oliwą, tworząc marynatę. Nakrzeć nią łososia od góry a następnie doprawić mocno solą i pieprzem. Polać przed pieczeniem odrobiną oliwy. Piec około 20 minut w temperaturze 200 stopni.

Kuchnia Bliskiego Wschodu 2018

sobota, 28 lipca 2018

Kısır - turecka sałatka z kaszy bulgur

Dziś coś z kuchni tureckiej. Kısır, czyli sałatka z kaszy bulgur ma coś wspólnego z naszą sałatką warzywną. Każdy ma na nią nieco inny przepis. Można użyć przecieru pomidorowego albo świeżych. Można użyć świeżej papryki łagodnej, chili, tureckiej albo pasty paprykowej. Można użyć czosnku lub cebuli. Kısır każdy robi pod swoje upodobania, najważniejsza jest kasza, będąca podstawą dania. W zależności od wielkości porcji, nadaje się na dodatek do głównego dania albo jako samodzielna duża przystawka.
Kısır - turecka sałatka z kaszy bulgur

Składniki na porcję dla 2-4 osób:
200 g kaszy bulgur
łyżka przecieru pomidorowego
mała czerwona papryka
mała żółta papryka
garść listków mięty, bazylii i pietruszki
sok z cytryny
papryczka chilli
nasiona z 1/4 sporego granatu
sól, pieprz
oliwa

Bulgur przygotować zgodnie z przepisem na opakowaniu dodając przecier pomidorowy. Kiedy kasza ostygnie, dodać drobno pokrojoną paprykę i posiekane zioła, doprawić sokiem z cytryny, oliwą, drobno posiekanym chilli, solą i pieprzem. Odstawić na min. 30 minut, skosztować i ewentualnie dodatkowo doprawić. Podawać jako samodzielne danie lub do pieczonej ryby albo kurczaka.
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2018

sobota, 14 lipca 2018

Baghali ghatogh باقالی قاتق- perskie jajka z bobem

Dziś danie typowe dla kuchni Iranu, które świetnie nadaje się tak na śniadanie, jak i przystawkę. Baghali Ghatogh, jest specjalnością prowincji Gilan na północy Iranu. Jest to robione z bobu, świeżego lub suszonego koperku, czosnku i jajek, przypomina zatem nieco strączkową wersję szakszuki. Świetnie smakuje w towarzystwie ryżu lub arabskiego pieczywa. 
 
Baghali ghatogh باقالی قاتق- perskie jajka z bobem

Składniki:
kilogram obgotowanego obranego ze skórek bobu
2 ząbki czosnku pokrojone w drobne plasterki
3 łyżeczki kurkumy
sól i pieprz
pół pęczka drobno pokrojonego koperku
łyżka masła
oliwa
4 jajka

Rozgrzać oliwę na patelni i zezłocić na niej czosnek. Dodać bób, zwiększyć ogień i dodać przyprawy. Przemieszać dokładnie, dodać koperek i smażyć ok. 10 minut. Dodać na patelnie masło i gdy się rozpuści, wbić jajka na bób. Smażyć ok. 15 minut, aż biało się zetnie. Podawać gorące.

Kuchnia Bliskiego Wschodu 2018

niedziela, 8 lipca 2018

Bliskowschodnie trufle daktylowe (wegańskie)

Dziś nadal dania wegańskie, tym razem deser. Trufle z daktyli nie zawierają dodatkowego cukru, są idealną propozycją dla wegan, którym tęskno do czekolady - idealnie zastępują batoniki czy czekoladki. Idealne dla dzieci, ale i dla każdego, kto lubi orientalne, całkiem zdrowe słodycze.

Bliskowschodnie trufle daktylowe (wegańskie)
Składniki:
szklanka daktyli
pół szklanki migdałów
pół szklanki kakao
dwie łyżki wody z kwiatów pomarańczy 
kakao do obtoczenia 

Migdały podprażyć na suchej patelni aż zacznie być wyczuwalny olejek migdałowy. Daktyle zalać wrzątkiem i odstawić na kwadrans. Po tym czasie dokładnie odlać wodę spod daktyli. Daktyle, migdały, kakao i wodę pomarańczową przełożyć do blendera i zmiksować na jednolitą gładką masę. Formować kulki, obtoczyć w kakao. Odstawić do lodówki do schłodzenia. W zamkniętym pojemniku w lodówce można przechowywać kilka tygodni - chyba że wcześniej zostaną w całości zjedzone, co jest prawdopodobniejsze :)
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2018

sobota, 7 lipca 2018

Falafel z bobu

Dziś klasyka bliskowschodniego fast foodu - falafele z bobu. U nas są dużo mniej znane, niż te z ciecierzycy, ale równie pyszne. Moim zdaniem bobowe falafele są smaczniejsze, ale zdecydowanie trudniej je zrobić - masa jest bardzo delikatna i kleista, o ile uformowanie kotlecika nie nastręcza trudności, to niestety smażenie to wyższa szkoła jazdy - są bardzo delikatne.

Falafel z bobu
Składniki na ok. 28-30 sporych falafeli:
4 szklanki ugotowanego obranego bobu
łyżeczka mielonego kuminu
łyżeczka mielonej kolendry
3 łyżki posiekanych listków kolendry i/lub pietruszki
2 duże ząbki czosnku
łyżeczka sody oczyszczonej
pół łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki papryki w płatlach
4-5 łyżek mąki (może być pszenna, z ciecierzycy, ryżowa itp.)
sól, pieprz
olej do smażenia

Bób, zioła i przyprawy umieścić w dużej misce i rozgnieść na lekko grudkowatą masę, dodać mąkę i sodę i wymieszać. Jeśli pominiemy mąkę albo damy za mało, falafele będą się rozpadały podczas smażenia. Na patelni lub w grubym rondlu rozgrzać olej - ok. 5-6 łyżek. Zmoczyć dłonie, nabierać łyżką masy i formować owalne lub okrągłe spłaszczone kotleciki. Smażyć na złotobrązowo, w razie potrzeby dolewać oleju.

  Kuchnia Bliskiego Wschodu 2018

niedziela, 1 lipca 2018

Bliskowschodni krem z soczewicy (wegański)

Pogoda dalej nie rozpieszcza, więc akcja kuchni Bliskiego Wschodu, która będzie nam towarzyszyć cały lipiec, rozpocznie się czymś rozgrzewającym. Ostatnio eksperymentowaliśmy z soczewicą w wersji indyjskiej, dziś zupa-krem z Lewantu. Sumak, przyprawa charakterystyczna dla Libanu, jest bardzo kwaśny i fajnie równoważy ostrość chili. Dzięki temu krem ma słodko-kwaśny, orientalny smak. Jeżeli ktoś chce treściwszą wersję, można zastąpić wywar warzywny drobiowym.

Bliskowschodni krem z soczewicy (wegański)

Składniki:
2 l wywaru warzywnego
szklanka ryżu
dwie szklanki soczewicy
cebula
łyżeczka kuminu
łyżeczka sumaku
łyżka soku z cytryny
łyżeczka chili
łyżeczka kurkumy
sól i pieprz
oliwa

Drobno pokrojoną cebulę zrumienić na oliwie. Ryż i soczewicę przepłukać i gdy cebula będzie złocista, dodać do garnka. Dodać przyprawy i smażyć razem 2-3 minuty. Zalać wywarem. Gotować pod przykryciem ok. pół godziny, aż ryż i soczewica się rozgotują. Zmiksować. Podawać ozdobione pietruszką i ew. chili w płatkach.
 
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2018
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...