poniedziałek, 31 lipca 2017

Mouhalabieh - mleczny pudding libański

Mouhalabieh to delikatny mleczny krem pachnący kwiatami pomarańczy i różami z dodatkiem chrupiących pistacji, pochodzący z Libanu. Idealny do zrobienia w nocy, gdy nie jest gorąco i do spróbowania w letni upalny dzień, jak dziś.
Mouhalabieh
mleczny pudding libański


Składniki
2 szklanki mleka

2-3 łyżeczki cukru
3 łyżki skrobi kukurydzianej
woda
łyżka wody różanej

łyżka wody z kwiatów pomarańczy
posiekane pistacje do przybrania



Odstawić pół szklanki mleka. Pozostałą część zagotować po czym dodać cukier, wodę pomarańczową i różwaną i wymieszać aż do rozpuszczenia cukru.Wymieszać skrobię kukurydzianą z pozostałą częścią mleka dodać do gorącego mleka. Na małym ogniu mieszać aż do zagęszczenia deseru. Przelać do miseczek. Schładzać najlepiej całą noc w lodówce. Podawać na zimno, przybrane pokruszonymi pistacjami lub np. dżemem różanym lub bitą śmietaną.

Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017

niedziela, 30 lipca 2017

Kibbeh, كبة‎‎, içli köfte - bliskowschodnie krokiety z kaszy bulgur i mielonego mięsa

Kibbeh (arabski: كبة), znany też jako kibbe, kebbah, kubbeh, kubbah lub kubbi w zależności od regionu, znany w Egipcie jako kobeiba a w Turcji jako içli köfte to danie typowe dla krajów Lewantu, ale popularne na całym Bliskich Wschodzie. Podstawą jest kasza bulgur, posiekana cebula i drobno zmielona lub posiekana wołowina, jagnięcina lub też mięso kozie albo nawet i wielbłądzie.  Nazwa Kibbeh wywodzi się od arabskiego słowa kubbah które znaczy kulka. Formuje się je jednak nie tylko w kulki podobne do pulpetów, ale także nieco wyciągnięte wrzecionowate krokiety, które Anglicy podczas II Wojny Światowej ochrzcili mianem Syryjska Torpeda. Nam najbardziej przypominają cytryny i tak starałam się je formować. Idealne jako danie obiadowe z dodatkami, jednak dobrze smakuje nawet jako przekąska w temperaturze pokojowej. Dobrze przechowuje się w lodówce kilka dni po przygotowaniu.
Kibbeh, كبة‎‎, içli köfte
Bliskowschodnie krokiety z kaszy bulgur i mielonego mięsa

Składniki:
400 g drobnej kaszy bulgur
200 g mielonej wołowiny
pół łyżeczki płatków chilli (z nasionami, bez można dać więcej)
łyżeczka przecieru pomidorowego
łyżeczka pasty paprykowej
pół szklanki semoliny (kaszki manny)
2 jajka
łyżeczka soli
opcjonalnie: pszenna mąka (jeżeli nie chciałoby się związać)

nadzienie:
300 g mielonej wołowiny
cebula
pół szklanki mielonych orzechów włosków
pół łyżeczki płatków chilli (z nasionami, bez można dać więcej)
łyżeczka soli
pół łyżeczki mielonego pieprzu
po łyżeczce pasty paprykowej i pomidorowej

olej do smażenia
opcjonalnie do podania: ulubiony sos; u nas sos miętowy, paprykowy, jogurtowo-miętowy
chleb arabski, mana'esh, marynowaną rzepą.


Najpierw należy przygotować nadzienie, bo musi ostygnąć. Mięso posmażyć na łyżce oleju, do momentu aż puści wodę. Dodać drobniutko posiekaną cebulę, smażyć 3-4 minuty. Dodać orzechy i smażyć jeszcze minutę, zestawić z ognia, dodać przyprawy i pasty, bardzo dobrze wymieszać. Odstawić do ostygnięcia.

W tym czasie przygotować główną część mięsa. Bulgur zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić aby nasiąknęła na około 10 minut (trzeba wziąć bardzo dużą miskę, bo kasza nasiąka a potem do niej dodamy jeszcze wszystkie inne składniki). Dodać mięso i dobrze wymieszać z kaszą. Dodać przyprawy, pasty, semolinę i jajka. Ręcznie wyrabiać na dość zwięzłą masę. W razie potrzeby dodać trochę mąki pszennej. Wyrabianie powinno trwać około kwadransa. 

Przygotować miseczkę z zimną wodą. Dobrze zwilżyć ręce. Nabrać sporą garść masy mięsno-kaszowej i uformować w kształt przypominający cytrynę. Wydrążyć w środku i ukształtować tak aby ścianki nie miały więcej niż pół centrymentra grubości - im cieńsze tym lepsze.Pamiętać o zwilżaniu rąk, bo inaczej masa zacznie się kleić do rąk. Do środka nałożyć farszu mięsno-orzechowego i zwilżonymi palcami zamknąć krokiet. Z tej ilości mi wyszło około 20 kibbehów i zostało nieco masy orzechowej. Rozgrzać półtóra szklanki oleju na patelni o grubym dnie i smażyć na złotobrązowo ze wszystkich stron. Odstawiać na ręcznik papierowy aby osączyć nadmiar tłuszczu. Podawać z ulubionymi bliskowschodnimi sosami (u nas sos miętowy, paprykowy, jogurtowo-miętowy), pitami, chlebem arabskim, mana'eshem, marynowaną rzepą.

Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017

Domowa lemoniada z granatów - idealna na upały

Dziś kolejna lemoniada na naszym blogu, tym razem z bliskowschodnim akcentem. Napój ten jest niezwykle popularny w krajach Lewantu. Do tej pory na naszym blogu wielką popularnością cieszyły się przepisy na klasyczną, imbirową czy na arbuzadę  lub lemoniadę lawendową. Największe wzięcia miała jednak - co nas cieszy - nasza propozycja dla cukrzyków - lemoniada słodzona stewią. Kolejny rok to lemoniada z truskawek, sosnowa oraz różana. W tym sezonie wracamy do tej tradycji. Co więcej, nabyliśmy cudowny, 3,5 l stój na lemoniadę. Dziś lemoniada z granatów, idealna na nadchodzące upały.
Domowa lemoniada z granatów - idealna na upały

Składniki na niecały 3,5 litr napoju:
sok wyciśnięty z 2 limonek
jedna limonka pokrojona w plasterki
sok wyciśnięty z 2 cytryn (łącznie ok. 180 ml)
jedna cytryna pokrojona  w plasterki
skórka starta z limonki i cytryny
duży granat
3 łyżki cukru
woda niegazowana o neutralnym smaku do dopełnienia (mocno schłodzona)

Sok z cytryn i limonek połączyć ze startą skórką oraz cukrem. Przygotować sok z granatu: przekroić granat na pół, wyciągnąć pestki z miąższem. Włożyć je do woreczka, który można szczelnie zamknąć. Przejechać po nim kilka razy wałkiem do ciasta - dzięki temu sok się wyciśnie a pestki oddzielą. Gdy sok będzie wyciśnięty, odciąć nożyczkami jeden róg woreczka i ostrożnie przelać otrzymany sok do naczynia tak aby pestki zostały w środku worka. Wszystko razem zmiksować. Zalać do pełna wodą mineralną. Odstawić do schłodzenia, podawać z kostkami lodu.
 
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017

sobota, 29 lipca 2017

Daktylowy koktajl turecki

Tegoroczna edycja akcji Kuchni Bliskiego Wschodu mija nam pod znakiem daktyli. Dziś propozycja pysznego napoju, idealnego na zbliżające się upały.
Daktylowy koktajl turecki
Składniki:
12 małych daktyli
2 szklanki mleka
pół kubka jogurtu greckiego
szczypta cynamonu

Daktylowe drobno posiekać, aby łatwiej je przerobić. Wszystkie składniki napoju wymieszać dokładnie w blenderze. Udekorować szczyptą cynamonu. Podawać mocno schłodzone.
Przepis z naszymi modyfikacjami proporcji pochodzi z bloga Emilii Temizkan Turcja od kuchni
 
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017

niedziela, 23 lipca 2017

Stek z tuńczyka na kuskusie z bobem

Ostatnio zasmakował nam świeży tuńczyk. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wyprowadzili podania go w wersji orientalnej. Moim zdaniem sumak to genialna przyprawa do ryb, będę jeszcze z nią eksperymentowała. Do tego pikantny kuskus z bobem i mamy świetny posiłek na upalne dni.

Składniki na 2 porcje:
2 steki z tuńczyka po ok. 150 g każdy
łyżeczka sumaku
sól, pieprz
olej do smażenia

3/4 szklanki kuskusu
szklanka ugotowanego wyłuskanego bobu (żeby uzyskać tyle wyłuskanego bobu trzeba ugotować ok. pół woreczka)
7-8 dużych listków mięty
łyżka soku z cytryny
pół łyżeczki skórki cytrynowej
papryka chilli w płatkach - do smaku
sól, pieprz
oliwa

Tuńczyka opłukać, osuszyć, doprawić sumakiem, solą i pieprzem, odstawić na min. 20 minut. Bób ugotować tak żeby był lekko al dente, przestudzić i obrać. Kuskus zalać wrzątkiem wg przepisu na opakowaniu, podczas pęcznienia mieszać co jakiś czas widelcem żeby nie zbił się w wielką grudę. Kiedy woda już prawie się wchłonęła, dolać ok. łyżkę oliwy, doprawić solę i pieprzem i dobrze wymieszać. Gorący kuskus połączyć z bobem, sokiem i skórką z cytryny i papryką. Tuz przed podaniem dodać miętę. Opcjonalnie może dodać pokrojoną w kostkę marynowaną rzepę - jej piękny różowy kolor doda daniu urody, a lekko octowy smak będzie stanowił uzupełnienie bobu i mięty.
Na patelni rozgrzać olej i smażyć zamarynowanego tuńczyka 3-4 minuty z każdej strony na mocnym ogniu. My nie lubimy różowego w środku, smażymy więc 4 minuty. Rybę podawać z ciepłym kuskusem.
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017

piątek, 21 lipca 2017

Krążki z ciasta filo z pastą daktylową

Dziś kolejne ciastka z ciasta filo. Nadzienie daktylowe jest o tyle ciekawe, że nie trzeba dodawać do niego dodatkowo cukru - daktyle są na tyle słodkie, że wystarczą, by uzyskać całkiem smaczny deser.
Krążki z ciasta filo z pastą daktylową

Składniki na 24-26 sztuk:

5 arkuszy ciasta filo
40 g roztopionego masła
400 g daktyli bez pestek
125 ml śmietanki
50 g płatków migdałowych
łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki skórki z cytryny
pół łyżeczki gałki muszkatołowej
pół łyżeczki mielonego imbiru

Przygotować pastę daktylową: posiekana daktyle, śmietankę, płatki migdałowe i przyprawy umieścić w rondelku i gotować na średnim ogniu aż z daktyli powstanie pasta. W razie potrzeby można dodać trochę wody. Należy mieszać co jakiś czas żeby masa się nie przypaliła. Gotowanie powinno zająć ok. 20 minut. Gotową masę przestudzić. Na blacie rozłożyć kawałek papieru do pieczenia o wielkości płata ciasta filo. Ciasto układać na pergaminie jeden płat na drugim, każdy płat smarować masłem, na ostatnim płacie rozsmarować pastę daktylową zostawiając wolne ok. 4 cm od jednej z dłuższych krawędzi. Ciasto zwinąć w ścisły rulon wzdłuż dłuższej krawędzi i schować na ok. 30 minut do lodówki. Schłodzone ciasto pokroić na plasterki o grubości ok. 1,5 cm, ułożyć na wyłożonej pergaminem blasze, piec w temperaturze 180 stopni ok. 20 minut, aż będą lekko brązowe na krawędziach.

Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017 Łakocie z domowego zacisza

wtorek, 18 lipca 2017

Sałatka z gruszką, truskawkami i serem pleśniowym

Dziś propozycja nieco niekonwencjonalnego połączenia smaków - truskawek i sera pleśniowego. Idealna moim zdaniem na upały, na drugie śniadanie lub kolację.
Sałatka z gruszką, truskawkami i serem pleśniowym

Składniki na porcję dla 2 osób:
dojrzała gruszka
7-8 truskawek
100 g sera z niebieską pleśnią
ulubiona mieszanka sałat (wg mnie lepiej sprawdzą się łagodne w smaku odmiany)
pestki dyni lub płatki migdałowe
ocet balsamiczny
miód
oliwa
sól, pieprz

Sałaty umyć, osuszyć i ułożyć na talerzu. Gruszkę i truskawki umyć i pokroić w plasterki o grubości ok. 3 mm (gruszkę wcześniej obrać), ser pokruszyć palcami. Owoce i ser rozłożyć na sałacie, posypać pestkami dyni. W małym słoiku umieścić ocet, miód i oliwę (octu powinno być ok. połowę mniej niż miodu, miodu tyle samo co oliwy, powinno wyjść ok. pół szklanki sosu), doprawić solą i pieprzem i dobrze wstrząsnąć. Sałatkę polać sosem i wymieszać przed podaniem. Podawać z pieczywem.

niedziela, 16 lipca 2017

Ciasto daktylowe z migdałami

Kuchnia Bliskiego Wschodu pełna jest wyrazistych smaków. Tak też jest z tym ciastem. Daktyle w połączeniu z wodą różaną i skórką pomarańczową dają bardzo ciekawą kompozycję smakową. Do tego ciasto jest szybkie i proste w wykonaniu. Idealne na leniwą niedzielę.

Ciasto daktylowe z migdałami
Składniki:
2 szklanki daktyli
1,5 szklanki mąki
pół szklanki cukru
120 g masła
2 jajka
2 łyżki wody różanej
łyżeczka cynamony
2 łyżeczki proszku do pieczenia
pół szklanki migdałów
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej

Daktyle posiekać, dodać szklankę wody i wodę różaną i gotować aż zmienią się w gładką masę. Suche składniki ciasta połączyć w misce. Masło i cukier utrzeć na puchatą masę, dodać jajka, ucierać aż się dobrze połączą, dodać suche składniki, migdały i skórkę, wymieszać gładkie ciasto. Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia, wylać ciasto i równomiernie rozprowadzić. Piec w temperaturze 180 stopni 35-40 minut, sprawdzając patyczkiem stopień upieczenia.

Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017

sobota, 15 lipca 2017

Arabska zupa z warzyw strączkowych i szpinaku (wegańska)

Dziś jedna z moich ulubionych zup Bliskiego Wschodu na upały. Jest bardzo pożywna dzięki dużej ilości strączków, a połączenie kwaśnego szpinaku i cytryny z mocnymi przyprawami daje niesamowicie orzeźwiające połączenie. Idealna zupa na upały, gdy nie chce nam się za bardzo gotować, a potrzebujemy czegoś pożywnego.
Arabska zupa z warzyw strączkowych i szpinaku (wegańska)
Składniki:
litr bulionu warzywnego
szklanka posiekanych liści szpinaku
puszka ciecierzycy (opłukanej i odsączonej)
puszka czerwonej fasoli (opłukanej i odsączonej)
szklanka czerwonej soczewicy dwie duże szalotki, posiekane drobno
sok z cytryny
pół szklanki mięty (najlepiej pieprzowej) drobno posiekanej
3 duże ząbki czosnku, przeciśnięte
łyżeczka kuminu
łyżeczka kurkumy
łyżka słodkiej papryki
łyżeczka cynamonu


Rozgrzać oliwę w rondlu o grubym dnie. Przesmażyć na niej szalotkę z czosnkiem, aż cebula się zeszkli. Dodać sypkie przyprawy. Ciągle mieszać, aby się nie przypaliły. Smażyć aż poczuje się mocną woń cynamonu i kuminu. Dodać ciecierzycę i fasolę, bulion, sok z cytryny i miętę. Zalać bulionem. Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem, ok. pół godziny, aż soczewica zmięknie. Dodać szpinak, podgrzać aż zwiotczeje. Podawać gorące.
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017

poniedziałek, 10 lipca 2017

Halibut z ryżem i fenkułem

Dziś bardzo orientalna propozycja podania białej ryby. Smaku rybie nadaje spora ilość sumaku, który świetnie komponuje się z jej neutralnym smakiem oraz dodatkiem kopru włoskiego i kurkumowego ryżu. Łatwo zabrać takie danie do pracy.
Halibut z ryżem i fenkułem

Składniki na porcję dla 3 osób:
300 g filetu z halibuta
200 g ryżu długoziarnistego
400 ml wywaru warzywnego
fenkuł
łyżeczka sumaku
łyżeczka kurkumy
pół łyżeczki kuminu
szczypta szafranu
sól, pieprz
olej lub oliwa do smażenia
natka pietruszki

Rybę umyć, osuszyć, posypać sumakiem, solą i pieprzem, odstawić. Fenkuła posiekać w piórka i podsmażyć w szerokim rondlu na oliwie lub oleju, dodać opłukany ryż i przyprawy, zalać wywarem i gotować na małym ogniu ok. 20-25 minut. Ryż, który ma odparowywać zawsze gotuję bez przykrycia, więc może okazać się że trzeba uzupełnić płyn, można dolać więcej wywaru lub wody, Pod koniec gotowania ryżu usmażyć rybę, wystarczy 3-4 minuty z każdej strony, gotowa "połamać" na kawałki, dodać do ryżu z fenkułem, wymieszać. Podawać posypane natką pietruszki, opcjonalnie z marynowaną rzepą.

Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017

niedziela, 9 lipca 2017

Daktyle nadziewane marcepanem

Dziś popularny deser arabski, podawany tradycyjnie w czasie ramadanowych nocy. Jeśli wolimy bardziej orzeźwiający smak, wodę pomarańczową można zastąpić skórką z cytryny. Na Bliskim Wschodzie często dodaje się do pasty marcepanowej barwniki spożywcze, ale uważam, że faszerowane daktyle są bardziej apetyczne z naturalnym kolorem. Jako posypki poza pistacjami śmiało można użyć cukru pudru, posiekanych orzechów włoskich lub wiórków kokosowych.
Daktyle nadziewane marcepanem
Składniki:
12 dużych daktyli
150 g migdałów
90 g cukru pudru
łyżka stołowa wody pomarańczowej
szczypta cynamonu
50 g posiekanych niesolonych pistacji 

Daktyle naciąć wzdłuż i wyciągnąć pestki. Migdały sparzyć i obrać ze skórki. Zmielić na masę marcepanową z cukrem i wodą pomarańczową oraz cynamonem. Zagnieść i uformować owalne kulki. Wcisnąć je w daktyle. Posypać pistacjami.
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017

sobota, 8 lipca 2017

Salep (sahlep, سحلب)

Dziś coś na niepogodę. Klasyk kuchni tureckiej i bałkańskiej, salep. Nazwa tego napoju (lub deseru, o czym dalej), pochodzi od arabskiego określenia ḥasyu al-tha`lab, oznaczającego lisie jądra - od charakterystycznego kształtu bulw storczyka. Sahlep ma specyficzny korzenny smak i aromat, doskonale pasuje do mleka z dodatkiem cynamonu.
Salep (sahlep, سحلب)
Składniki:
dwie szklanki mleka 3,2 %
łyżeczka cukru
2 łyżki mąki salepowej (można dostać w sklepach z orientalną żywnością)
szczypta cynamonu
szczypta gałki muszkatołowej
łyżeczka drobno posiekanych pistacji

Mąkę salepową dokładnie zmieszać z cukrem. Całość wsypać na gotujące się mleko, delikatnie mieszając tak, by nie powstały grudki. Mieszać bez przerwy przez kilka minut, po czym zostawiamy na niewielkim ogniu na około 15 minut. Gdy napój zacznie gęstnieć zdjąć go z ognia, dodać cynamon i gałkę i wlać do filiżanek lub dużych szklanek i posypujemy cynamonem. Przyrządzony napój powinno podawać na gorąco, chociaż mi smakował również na zimno, gdy ma konsystencję lekkiego budyniu.

Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017

niedziela, 2 lipca 2017

Szakszuka شكشوكة‎‎ - bliskowschodnie śniadanie

Szakszuka oznacza "wielki bałagan" w egipskim i tunezyjskim dialekcie arabskiego. Niektórzy uważają, że po raz pierwszy znana była jako chakchouka, co po berberyjsku oznacza ragout warzywne. Inni wskazują na jemeńskie pochodzenie tej potrawy.

Szakszuka jest podstawą kuchni libijskiej, egipskiej, tunezyjskiej, algierskiej,czy też marokańskiej, tradycyjnie serwowana w żeliwnej patelni lub tadżinie. Jest to jednak danie niezwykle popularne we współczesnej kuchni izraelskiej, gdzie dziesiątki tysięcy Żydów z Tunezji i Libii wyemigrowało w latach 50 XX w.
Szakszuka شكشوكة‎‎ - bliskowschodnie śniadanie

Składniki:
dwa duże pomidorowy malinowe bez skórek lub pół puszki pomidorów poza sezonem
duża czerwona papryka pokrojona w drobną kostkę
duży ząbek czosnku zmiażdżony
łyżka koncentratu pomidorowego
łyżeczka harrisy
łyżeczka kuminu
3 jajka
sól
oliwa 

Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć czosnek. Dodać harrisę, koncentrat i kumin wraz z pokrojoną papryką. Podsmażyć aż zacznie być czuć mocno zapach kminu. Włożyć na patelnie pomidory i smażyć aż sok pomidorowy się mocno zredukuje. W podsmażonych pomidorach zrobić wgłębienie i wbić do niego jajka. Posolić do smaku. Patelnię przykryć pokrywą i smaż przez około 3-4 minuty aż białka jajek się zetną. Podawać wprost z patelni.
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017 Ratujmy klasyki

sobota, 1 lipca 2017

Caffè Shakerato - włoska kawa na upały (bez mleka)

Upały nadal nie odpuszczają, trzeba sobie zatem radzić jak się tylko da. Dziś klasyczny włoski przepis na kawę idealną na upały. Oryginalnie Caffè Shakerato to nic innego jak mocne espresso wymieszane w shakerze z kilkoma kostkami lodu. Cały przepis to odpowiednie przygotowanie napoju. Należy pamiętać, że kawa rozrzedzi się przy kontakcie z lodem, trzeba zatem przygotować ją nieco mocniejszą niż się lubi pić.
Shakerato - włoska kawa na upały
Składniki
dobrze zaparzona kawa, najlepiej według tego przepisu
kilka kostek lodu 

Zaparzyć esencjonalne espresso. Poczekać aż wystygnie - łączenie świeżo zaparzonej kawy z lodem to robota głupiego ;) Przelać do shakera lub szczelnego słoika. Energicznie wstrząsnąć, aż powstanie gęsta piana. Przelać do kieliszka (najlepiej do typu martini). Idealne komponuje się z syropami smakowymi lub odrobioną skórki z cytryny i soku - wtedy napój staje się dobrym rozwiązaniem na kaca ;)
Ratujmy klasyki
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...