piątek, 30 stycznia 2015

Tarta brokułowa (wegetariańska)

Wczoraj umieściliśmy na blogu przepis na bardzo mięsną tartę. Mimo środka zimy, udało nam się kupić cudnego, ciemnozielonego brokuła. Piękne warzywo zasłużyło sobie na los lepszy, niż bycie dodatkiem do obiadu. Poniższa tarta jest bardzo prosta i szybka a jednocześnie pyszna.
Tarta brokułowa (wegetariańska)
Składniki (na małą formę do tarty):
Ciasto z tego przepisu

Farsz:
średni brokuł
jajko
trzy łyżki śmietany 12 %
łyżka mąki pszennej
sól, pieprz, gałka musztakatołowa

50 g sera gruyerre lub ulubionego żółtego (twardego)
masło do wysmarowania formy

Przygotować kruche ciasto i odstawić do lodówki. Brokuła ugotować (używam również obranych nóg) i ostudzić. Wszystkie składniki farszu umieścić w robocie kuchennym na gładką masę i doprawić do smaku. Formę do tarty wysmarować masłem, wylepić ciastem, spód tarty nakłuć widelcem kilkanaście razy. Ciasto podpiec ok. 15 minut. Następnie rozłożyć farsz brokułowy i posypać żółtym serem. Zapiekać ok. 35 minut, aż ser lekko zbrązowieje. Podawać gorące.
Tarta słodka czy wytrawna?

czwartek, 29 stycznia 2015

Quiche lorraine - klasyczna tarta lotaryńska (placek lotaryński)

Quiche tym różni się od bardziej znanego w Polsce określenia tarta, że zawsze jest wytrawny i zawiera masę jajeczno-śmietanową. Najpopularniejszym przepisem jest placek lotaryński, szczególnie popularny we Francji w okresie Bożego Narodzenia.
Quiche lorraine - klasyczna tarta lotaryńska
Składniki (na małą formę do tarty):
kruche ciasto z tego przepisu
150 g wędzonego boczku
kilka plastrów szynki
100 g startego sera gruyerre
trzy jajka
100 ml mleka
pół małego kubka śmietany-kremówki
sól i pieprz
gałka muszkatołowa
łyżka mąki
masło do wysmarowania formy

Przygotować ciasto wg przepisu i odstawić do lodówki na co najmniej 30 minut. Boczek pokroić w kostkę a szynkę w paski. Boczek posmażyć na suchej teflonowej patelni. Gdy boczek się wysmaży i wytopi się tłuszcz, dodać szynkę i smażyć jeszcze ok. 2 minut. Zetrzeć ser na tarce o drobnych oczkach. Jaja, mleko i śmietankę oraz mąkę z przyprawami wymieszać trzepaczką na jednolitą masę i dodać połowę sera. Formę na tartę wysmarować masłem i wykleić ciastem. Na spodzie położyć boczek i szynkę, zalać masą jajeczno-serową. Posypać resztą gruyerra. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni ok. 35-40 minut aż wierzch zbrązowieje. Podawać gorące.
Tarta słodka czy wytrawna?

niedziela, 18 stycznia 2015

Galaretkowiec - biszkopt z galaretką

Wczoraj były moje urodziny. Uparłam się, że upiekę ciasto. Ponieważ nie mam teraz za dużo czasu, zwróciłam uwagę na ten przepis. Faktycznie, jest bardzo prosty (i można rozłożyć pracę na kilka etapów) i efektowny, a ciasto wychodzi pyszne (choć moje ciasto nie wyszło aż takie śliczne jak na zdjęciu). Autorka nie uprzedziła tylko, że masy po dodaniu galaretki jest baaaaardzo dużo (nie zmieściła się do mojej największej miski). Dodatkowo, dałam jednak dwa razy mniej cukru, niż w oryginalnym przepisie.

A i jeszcze przeżyłam chwile grozy kiedy okazało się, że mam za mało mąki ziemniaczanej (a mając w domu niemowlaka nie mogę wyskoczyć na chwilę do sklepu, do czego jeszcze nie do końca przywykłam). Na szczęście miałam mąkę z tapioki. Na szczęście z mąką z tapioki też się udało.
Galaretkowiec - biszkopt z galaretką
Składniki na blaszkę 30 na 25 cm (ok. 15 kawałków):

Biszkopt:

szklanka (250 ml) mąki pszennej
pół szklanki mąki ziemniaczanej (pomieszałam pół na pół z mąką z tapioki)
szklanka cukru
cukier waniliowy
5 jajek
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki oleju
3 łyżki gorącej wody

Masa śmietanowo-galaretkowa:

4 galaretki w różnych kolorach
600 ml śmietanki 30%
2 łyżki cukru pudru
2 łyżki żelatyny

do dekoracji: cukier puder

Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia. Całe jajka ubić z cukrem i cukrem waniliowym na jasną, puszystą masę, dodać olej i wodę, następnie dodawać po łyżce sypkich składników miksując na najniższych obrotach miksera. Gotowa masę wylać do wyłożonej papierem do pieczenia i natłuszczonej formy i piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 170 stopni 25-30 minut, pod koniec pieczenia sprawdzać ciasto patyczkiem, jeśli jest czysty, ciasto jest gotowe. Wystudzić, przekroić na 2 blaty, jeden z nich umieścić z powrotem w formie.
Przygotować masę do przełożenia: galaretki przygotować wg. przepisu na opakowaniu, najlepiej użyć dużych, płaskich naczyń, np. dużych pudełek do przechowywania żywności. Kiedy zastygną, pokroić nożem w kostkę (moja kostka miała bok ok. 1-15 cm, w miarę możliwości postarać się żeby była mniejsza, w tym celu należy wybrać bardzo duże naczynia, w których zastygnie galaretka), obrócić pudełko do góry dnem i potrzepać, galaretki wypadną same.
Żelatynę rozpuścić w 120 ml gorącej wody, przestudzić (jeśli zastygnie, dodać 1-2 łyżki gorącej wody i zamieszać, rozpuści się). Do bardzo dużej miski wlać śmietankę, ubić na sztywno, dodać żelatynę, ubijać jeszcze kilkanaście sekund żeby dobrze się wymieszała. Następnie dodać galaretki i bardzo szybko wymieszać, rozłożyć na biszkopcie (tym, który został w formie), wyrównać, przykryć drugim biszkoptem, docisnąć i schować do lodówki na co najmniej 12 godzin.

Uwaga, śmietana po dodaniu zimnej galaretki tężeje, więc trzeba działać naprawdę szybko.
Walentynkowe menu

niedziela, 11 stycznia 2015

Bryzol z pieczarkami

Chwilę nas nie było. Wracamy z klasykiem polskiej II połowy XX wieku. Szczyt elegancji dobrych lokali PRL-u ;) Wielu może źle się kojarzyć z suchym mięsem i pieczarkami dodanymi tylko w celu zwiększenia gramatury dania. Czas to zmienić, bo dobrze zrobiony, polski bryzol w niczym nie ustępuje lepiej kojarzącemu się i modnemu stekowi.
Bryzol z pieczarkami
Składniki na porcję dla 2 osób:

300 g (2 steki po 150 g) wołowiny, najlepiej polędwicy, ale można też zastąpić np. ligawą
200 g pieczarek
masło
mąka
sól, pieprz
olej do smażenia

Mięso wyciągnąć z lodówki przynajmniej na godzinę przed smażeniem, opłukać i oczyścić rozbić tłuczkiem na płat o grubości ok. 5 mm i nożem nadać mu owalny lub kolisty kształt. Pieczarki pokroić w ćwiartki, doprawić sola i pieprzem i smażyć na maśle aż się przyrumienią. Mięso oprószyć mąka i smazyć na oleju na mocno rozgrzanej patelni 3-4 minuty z każdej strony. Doprawić dopiero po usmażeniu, wyłożyć na talerze, na wierzchu ułożyć pieczarki, podawać z ziemniakami i mizerią lub marchewką z groszkiem.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...