wtorek, 30 sierpnia 2016

Domowa shawarma (szoarma) wołowa

Shawarma (arab. شَاوَرْمَا, šāwarmā; wym. szałarma to bliskowschodni klasyk. Arabska potrawa składa się z drobno pokrojonych kawałków mięsa smażonych na patelni - w oryginale opiekane na obrotowym rożnie. Nazwa arabska  pochodzi od tureckiego słowa çevirme, dosłownie "obracający się", lecz obecnie nazwa ta jest używana głównie w kręgu języka arabskiego. W samej Turcji odpowiednikiem tej potrawy jest döner kebab, zaś w Grecji – gyros.

Danie to jest niezwykle proste w przygotowaniu, a przy tym wyjątkowo smaczne.
Domowa shawarma (szoarma) wołowa

Składniki:
700 g mięsa wołowego (np. udziec, antrykot)
2 kolorowe papryki
kiść pomidorków koktajlowych

Marynata:
2 ząbki czosnku
sok z cytryny
3 łyżki czerwonego octu winnego
łyżeczka mieszanki siedmiu przypraw arabskich
1/4 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki kuminu
1/2 łyżeczki kolendry
1/2 łyżeczki ostrej papryki
sól, pieprz

Dodatki:
chlebek arabski
sałata rzymska (najlepiej zniesie kontakt z gorącym mięsem)
marynowana rzepa
ulubione warzywa
hummus
ulubiony sos (np. miętowo-jogurtowy z tego przepisu)

Mięso umyć i pokroić w paseczki, dodać składniki marynaty, dobrze wymieszać i odstawić na kilka godzin do lodówki. Piekarnik rozgrzać do temperatury 200 stopni. Do mięsa dodać pokrojoną w paski paprykę i pomidorki. Piec pod przykryciem 30 minut, następnie odkryć i dopiec jeszcze 15-20 minut. Podawać gorące, zawinięte z dodatkami w chlebek arabski.

Kunafa, knafeh - bliskowschodnie ciasto serowe

Kunafa z arabskiego كنافة, czyli w zależności od wymowy: kunāfah, kanafeh, knafeh, kunafeh; zwane w Turcji  künefe;  to tradycyjne ciasto , charakterystyczne dla kuchni arabskiej, ale i greckiej (zwane tam: καταΐφι - kataifi). Wywodzi się z palestyńskiego Nablusu.Ciasto nadziewane jest serem. Najczęściej to ser nabulusi - w polskich warunkach można go zastąpić mieszanką mozzarelli i ricotty. Może być deserem do popołudniowej kawy, chociaż jada się je raczej na śniadanie. Jest też bardzo popularne w czasie ramadanu.

Kunafa, knafeh - bliskowschodnie ciasto serowe


Składniki:

3/4 opakowania 500 g ciasta kaddayif
kostka masła stopiona
200 g mozzarelli
200 g ricotty

Syrop:

500 ml cukru
500 ml wody
2 łyżki wody z kwiatu pomarańczy

Ciasto kaddayif wyjąc z opakowania i poszarpać palcami na małe kawałki (należy w tym celu przygotować duuużą miskę, ciasto sprasowane w paczce wygląda całkiem nieszkodliwie, ale kiedy rozluźnić nitki, robi się go nagle strasznie dużo, jeśli jest odpowiednio duża, można użyć całej paczki ciasta, moja największa jest za mała), polać stopionym masłem i dokładnie wymieszać. Mozzarelle rozetrzeć widelcem na w miarę gładką masę i wymieszać z ricottą. Ciasto podzielić na 2 równie porcje, jedną rozłożyć na spodzie  na niej masę serową i przykryć drugą częścią ciasta. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni, piec ciasto 45-50 minut, aż wierzch będzie apetyczne brązowy. W międzyczasie z wody i cukru ugotować syrop, na sam koniec dodać wody z kwiatu pomarańczy. Ciasto zalać gorącym syropem tuż po wyjecie z piekarnika. Będzie pływało w syropie, ale wchłonie się on w ciągu 15-20 minut. Podawać ostudzone.

Libańska mieszanka siedmiu przypraw

Mieszanka 7 przypraw jest bardzo popularna na całym Bliskich Wschodzie. W każdym subregionie nieco inaczej się ją przygotowuje. Dziś propozycja z Libanu, zaczerpnięcia z książki  "Hummus, za’atar i granaty". Przyprawa charakteryzuje się wyrazistym smakiem i intensywnym aromatem, doskonale pasuje jako dodatek do pieczonych i grillowanych mięs oraz warzyw.

Libańska mieszanka siedmiu przypraw

Składniki:
łyżka pieprzu
łyżka ziela angielskiego 
pół laski cynamonu
łyżeczka startej gałki muszkatołowej
łyżeczka ziarnistej kolendry
łyżeczka goździków
2 cm imbiru

Kolendrę, goździki, ziele angielskie i pieprz uprażyć na gorącej patelni - max. minutę, aby przyprawy się nie spaliły. Zmielić i połączyć z gałką muszkatołową. Dodać utarty cynamon i imbir. Wymieszać dokładnie i przesypać do szczelnego słoika. Przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.
Używać do czerwonych mięs, drobiu i warzyw.

poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Dip z buraków z za'atarem i jogurtem

Burak idealnie komponuje się z ostrą papryką i za'atarem. Jego słodki smak łączy się z pikantniejszymi akcentami, dając świetny efekt smakowy. Idealne jako dip lub przystawka z chlebem arabskim albo wśród innych meze. Syrop daktylowy można zastąpić syropem klonowym.
Dip z buraków z za'atarem i jogurtem
Składniki:
kg średnich buraków (po obraniu zostanie trochę ponad pół kilo)
2 ząbki czosnku, zmiażdżoe
niewielka papryczka chili, bez pestek, posiekana
250 g greckiego jogurtu
dwie łyżku syropu daktylowego
3 łyżki oliwy
łyżka za'ataru
sól

Rozgrzać piekarnik do 200 stopni. Ułożyć buraki na blasze. Włożyć do piekarnika i piec około godziy, aż będzie można łatwo wkłuć się w środek. Odstawić do ostygnięcia a następlnie pokroić. Włożyć wraz z czosnkiem, chili i jogurtem do robota kuchennego i zmiksować na jednolitą masę. Polać syropem, oliwą, dodać za'atar i sól. Doprawić do smaku.

niedziela, 28 sierpnia 2016

Klopsy z owocami berberysu, jogurtem i ziołami

Owoce berberysu to małe, kwaśne jagody - suszone stanowią częsty dodatek do bliskowschodnich dań. Dzięki nim i przyprawom, danie wyszło słodko-kwaśne, bardzo sycące i aromatyczne. Najlepiej smakuje złagodzone jogurtem z marynowaną rzepą i hummusem na chlebku arabskim.
Klopsy z owocami berberysu, jogurtem i ziołami
Składniki
900 g mielonej wołowiny lub baraniny
duża cebula biała, drobno posiekana
ćwierć pęczka pietruszki, posiekanej
2 ząbki czosnku, zmiażdżone
łyżeczka zmielonego ziela angielskiego
łyżeczka mielonego cynamonu
łyżka suszonego berberysu
jajko
100 ml oleju roślinnego do smażenia
300 g obranych szalotek
pół litra bulionu
szklanka białego wytrawnego wina
2 liście laurowe
łyżeczka tymianku
2 łyżeczki cukru
150 g suszonych fig
200 g jogurtu greckiego
mieszanka mięty, kolendry, koperku i estragonu, posiekanych grubo
sól i pieprz

Umieścić w dużej misce mięso, cebule, pietruszkę, czosnek, ziele angielskie, cynamon, berberys, jajko, sól i pieprz. Wymieszać i uformować kulki z masy mięsnej.

Rozgrzać połowę oleju w garnku o grubym dnie lub na dużej patelni. Wrzucać na olej po kilka klopsów na raz, smażyć kilka minut, aż zrumienią się z każdej strony. Po usmażeniu wszystkich wyczyścić patelnie. Wlać pozostały olej i rozgrzać. Smażyć szalotki na średnim ogniu ok. 10 minut, aż będą złotobrązowe. Zalać winem, gotować aż alkohol wyparuje i zalać bulionem z dodatiem liści laurowych, tymianku, cukru i soli i pieprzu. Między szalotki włożyć figi i klopsy, tak aby wszystko było zalane płynem. Zagotować, przykryć, zmniejszyć ogień i dusić 30 minut. Po tym czasie zdjąć pokrywkę i gotować na małym ogniu jeszcze godzinę. Aż sos się zredukuje i będzie miał intensywny smak. Doprawić do smaku solom i pieprzem. Przełożyć na półmisek i polać jogurtem oraz udekorować świeżymi ziołami.

Jallab - bliskowschodni napój na upały

Jallab (arab جلاب , jallāb) to rodzaj napoju owocowego popularnego na Bliskim Wschodzie zrobionego głównie z melasy z winogron i wody różanej. Jallab jest bardzo popularny w Jordanii, Syrii, Palestynie i Libanie. Zwykle jest podawany z kruszonym lodem i pływających orzeszkami piniowymi i rodzynkami. Idealny na takie upały jak dziś :)
Jallab - bliskowschodni napój na upały
Składniki:
5 łyżek syropu jallab
lub
łyżka melasy z granatów
dwie łyżki melasy z winogron
łyżka melasy z daktyli
łyżeczka wody różanej 

obrane migdały lub orzeszki piniowe
rodzynki złote

Zmieszać syrop lub melasę z pół litra wody. Wlać do szklanek, dodać lód i kilka migdałów lub orzeszków pinii oraz rodzynek.

piątek, 26 sierpnia 2016

Pieczone morele w melasie z granatów

To idealny deser na upalne dni. Przepis uda się również z brzoskwiniami, nektarynkami, śliwkami i gruszkami.

Pieczone morele w melasie z granatów
Składniki:
pół kilo moreli
2 łyżki masła
dwie i pół łyżki brązowego cukru
sok z połowy cytryny
2 łyżki melasy z granatów
niesolone pistacje do posypania
szczypta kardamonu
 
Skarmelizować cukier na patelni, gdy stanie się płynny, dodać melasę, sok z cytryny i kardamon. Wymieszać dokładnie Połówki moreli ułożyć w żaroodpornym naczynku. Polać syropem owoce i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na pół godziny. Po wyciągnięciu z piekarnika posypać pistacjami. Podawać gorące.

czwartek, 25 sierpnia 2016

Piyaz - turecka sałatka fasolowa

Piyaz,zwany w Iranie پیاز  - od cebula; -, to danie bardzo popularne w obu tych krajach Bliskiego Wschodu. Choć zazwyczaj stanowi dodatek do dań mięsnych, z chlebem może również stanowić samodzielne danie. Gdy wcześniej ugotuje się fasole, danie jest ekspresowe.

Piyaz - turecka sałatka fasolowa
Składniki:
250 g suszonej białej fasoli
czerwona cebula pokrojona w cieniutkie piórka
pęczek pietruszki

młoda cebulka-dymka - biała część pokrojona w drobne plasterki
duży pomidor malinowy pokrojony w kostkę albo ok. 250 g mixu pomidorków koktajlowych, pokrojonych w ćwiartki
2 jajka ugotowane na twardo

garść czarnych oliwek wypestkowanych
na sos:
3 łyżki octu winnego
3 łyżki soku z cytryny
10 łyżek oliwy
łyżka sumaku
sól, pieprz

Wszystkie składniki sosu umieścić w słoiku i mocno wstrząsnąć. Zalać połową ciepłą, najlepiej tuż po ugotowaniu, fasolę. Wymieszać dokładnie i dstawić na kwadrans. W tym samym czasie drugą połową zalać w osobnej misce cebulę z dymką i natką pietruszki - dzięki temu stanie się miększa i mniej ostra.

W małej misce umieść pokrojoną cebulę i natkę i zalej resztą sosu. Wymieszaj i odstaw do macerowania na 15 minut. Dzięki temu cebula stanie się łagodniejsza.Połączyć zawartości obu misek,  dodać pokrojone pomidory, oliwki i wymieszać. Udekorować wierzch sałatki ćwiartkami jajka ugotowanego na twardo i posypać dodatkowo jeszcze trochę sumakiem.

wtorek, 23 sierpnia 2016

Bliskowschodnia przekąska: pieczona ciecierzyca

Dziś banalny przepis na bliskowschodnie "coś do przegryzania". Trzeba uważać - bardzo uzależniające ;)
Bliskowschodnia przekąska: pieczona ciecierzyca

Składniki:
puszka ciecierzycy
2 łyżki oliwy z oliwek
łyżeczka kuminu
łyżeczka ostrej papryki
sól i pieprz

W nagrzanym do 180 stopni piekarniku umieścić ciecierzycę wymieszają z oliwą i przyprawami. Piec na blasze ok. 30 minut. Zamiast papryki i kuminu można użyć kolendry, za'ataru lub sumaku albo poeksperymentować ze smakami - ciecierzyca bardzo dobrze chłonie inne wyraziste smaki.

niedziela, 21 sierpnia 2016

Pasta z dyni piżmowej i tahini

Skoro wczoraj był chlebek, to dziś coś do chlebka ;) Ten zachwycający dip zawdzięcza swój smak połączeniu dyni z tahiną. Można go podawać jako przystawkę lub element meze.
Pasta z dyni piżmowej i tahini
Składniki:
duża dynia piżmowa (ok. 1,2 kg po pokrojeniu, obraniu i usunięciu pestek powinno zostać ok. 950 g)
3 łyżki oliwy
łyżeczka cynamonu
dwie spore łyżki domowej tahini (przepis w linku powyżej)
120 g jogurtu greckiego
2 ząbki czosnku, zmiażdżone w prasce
łyżeczka białych i czarnych ziaren sezamu

Rozgrzać piekarnik do 200 stopni. Włożyć dynię do brytfanki, olać oliwą i posypać cynamonem i solą. Wymieszać dokładnie i pie około godzinę i kwadrans, mieszając w trakcie pieczenia. Wyjąć brytfankę i ostudzić. Przełożyć dynię do robota kuchennego z tahini, jogurtem i czosnkiem. Zmiksować tak a by składniki utworzyły grudkowatą a nie gładką pastę. Ewentualnie jak ktoś ma sporo siły i czasu może to robić tłuczkiem lub widelcem ;) Udekotować ziarnami sezamu.

sobota, 20 sierpnia 2016

Domowy chlebek arabski

Chlebek arabski to podstawa, ponieważ tradycyjnie w tym regionie świata nie korzysta się ze sztućców przy jedzeniu większości potraw. Poza tym o wiele lepiej smakuje np. domowy hummus z własnoręcznie zrobionym chlebkiem.
Domowy chlebek arabski
Składniki:
szklanka ciepłej wody
2 łyżeczki drożdży instant
3 szklanki mąki
łyżeczka soli
łyżeczka miodu
łyżka oliwy 

Odsypać pół szklanki mąki. Zmieszać suche składniki. Następnie zrobić zagłębienie i wlać  w nie wodę. Zagniatać aż powstanie jednolite, miękkie i elastyczne ciasto, podobne do ciasta na pizzę. W razie potrzeby podsypać mąką. Odstawić do wyrośnięcia na 2-3 godziny.

Nagrzać piekarnik do 230 stopni. Ciasto podzielić na porcje i formować okrągłe nieduże placki. Każdy nasmarować oliwą i ułożyć na rozgrzanej wcześniej, przykrytej papierem do pieczenia blasze. Piec ok. 5-7 minut, aż się zrumienią. Chlebki podobno nadają się do mrożenia.
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2016

czwartek, 18 sierpnia 2016

Sałatka z kuskusu i marynowej rzepy

W zeszłej edycji akcji sporą popularność zyskał przepis na marynowane bliskowschodnie rzepy. Dziś pomysł na ich wykorzystanie. W połączeniu z kuskusem, pietruszką i ciecierzycą dają bardzo ładną, koolorową lekką sałatkę.
Sałatka z kuskusu i marynowej rzepy
Składniki:
puszka ciecierzycy
pęczek natki pietruszki
150 g marynowej rzepy
pół szklanki kuskusu
sok z cytryny
pół szklanki oliwy
sól i pieprz

Sok z cytryny i oliwę przelać do słoika, dodać sól i pieprz. Zakręcić słoik i mocno wstrząsnąć, robiąc dressing. Ciecierzycę, pietruszkę pokrojoną bardzo drobno, rzepę pokrojoną w drobne paski, kuskus i dressing dokładnie wymieszać, ew. znów doprawić do smaku. Odstawić do lodówki na 2-3 godziny celem "przegryzienia";)
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2016

sobota, 13 sierpnia 2016

Peposo - toskańska wołowina

Peposo to tradycyjna toskańska potrawa z wołowiny pieczonej z dodatkiem wina, czosnku, pieprzu i rozmarynu. Czytałam o niej wiele historii, łącznie z tym, że jadali ją budowniczowie bazyliki florenckiej. Tak przygotowane mięso jest niezwykle delikatne, rozpada się przy dotknięciu widelcem i fantastycznie smakuje winem i pieprzem. Przy tym nie wymaga dużo pracy, tylko chwilę na przygotowanie składników, potem robi się samo. Należy tylko zwrócić uwagę na jakość wina, ponieważ jego smak dominuje w potrawie.
Peposo - toskańska wołowina

Składniki:
1 kg wołowiny do duszenia, powinna być nieco poprzerastana, np. łopatka
1 butelka czerwonego wytrawnego wina (tradycyjnie chianti)
5 ząbków czosnku (można więcej)
łyżka ziaren pieprzu
2 gałązki rozmarynu
sól do smaku

Mięso umyć, oczyścić z błon i pokroić w dość dużą kostkę. Umieścić w naczyniu żaroodpornym lub w rondlu, dodać nieobrane ząbki czosnku, rozmaryn, wino, rozgnieciony w moździerzu pieprz i sól. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 160 stopni ok. 2,5 godziny, w razie konieczności uzupełniać poziom płynu wodą (w ostateczności, mięso można też udusić na wolnym ogniu). Po tym czasie mięso będzie bardzo miękkie i lekko pikantne. Tradycyjnie peposo podaje się z polentą i szpinakiem smażonym na maśle z czosnkiem.

sobota, 6 sierpnia 2016

Hummus buraczany

Dziś przepis na hummus z dodatkiem warzywnym. Burak idealnie podkręca smak i nadaje paście lekkości. Zamiast pieczonego buraka można dać też gotowanego, ale jednak poniższa wersja jest o wiele smaczniejsza, bo taki burak zachowuje o wiele więcej smaku.
Hummus buraczany
Składniki na przystawkę dla 4 osób: 
spory burak
240 g ciecierzycy z puszki
1 ząbek czosnku
łyżkę soku z cytryny
łyżka pasty sezamowej tahini
sól
chilli

Buraka umyć i położyć w brytfance w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Piec bez przykrycia około godziny, aż będzie można łatwo wbić w niego widelec. Kiedy ostygnie, obrać ze skóry.

Ciecierzycę odcedzić z zalewy, opłukać, po czym jeszcze raz dokładnie odcedzić.Wraz z burakiem i czosnkiem zmiksować w robocie kuchennym. Dodać sok z cytryny oraz tahini, miksować dalej do uzyskania jednolitej konsystencji. Doprawić do smaku solą i chili.

Kuchnia Bliskiego Wschodu 2016

piątek, 5 sierpnia 2016

Hummus kavarna - libański hummus z jagnięciną i sosem cytrynowym

Dziś libańska propozycja podania hummusu. Świetnie smakuje tak z siekaną, jak i mieloną jagnięciną. Równie dobre jest nawet bez mięsa - wtedy to po prostu hummus, ciecierzyca, orzeszki piniowe i pyszny sos cytrynowy.

Hummus kavarna - libański hummus z jagnięciną i sosem cytrynowym

Składniki:
porcja hummusu

sos cytrynowy:
sok z całej cytryny
4 łyżki białego octu winnego
zmiażdżony ząbek czosnku
łyżka drobno posiekanej natki pietuszki
sól do smaku

kavarna:
4 łyżki ugotowanej ciecierzycy
2 łyżki orzeszków piniowych
pół kilo siekanej lub mielonej jagnięciny, najlepiej łopatki lub karkówki
łyżeczka soli
łyżka masła
łyżeczka oliwy
 pół łyżeczki pieprzu
łyżka zmielonego ziela angielskiego
pół łyżeczki zmielonego cynamonu
szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej
łyżeczka za'ataru lub oregano
łyżka octu winnego (białego)
po łyżce posiekanej świeżej mięty i pietruszki i trochę do przybrania

Mięso na kawarnę wraz z przyprawami wymieszać w sporej misce i odstawić do lodówki do zamarynowania na godzinę.
Składniki sosu cytrynowego wymieszać przez wlanie do zamykanego słoika i mocne wstrząśnięcie.

Podgrzać masło z oliwą na patelni na średnim ogniu. Dodawać mięso partiami i obsmażyć przez 2-3 minuty - mięso powinno pozostać różowane w środku.

Hummus umieścić na miseczkach, zostawiając dołek w środku.  Wypełnić dołki kawarną, posypać ciecierzycą, polać sosem cytrynowym i udekorować natką i orzeszkami piniowymi. Podawać z chlebem arabskim i marynowaną rzepą.
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2016

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Domowa pasta tahini

Dziś przepis, bez którego nie uda nam się czy to hummus, czy to baba ganoush oraz liczne inne przepisy kuchni Bliskiego Wschodu. Pastę tahini, zwaną też masłem sezamowym, można łatwo zrobić w domu, podobnie jak masło orzechowe. Wystarczy porządny blender - więc po co przepłacać ;) ?
Domowa pasta tahini
Przepis jest banalnie prosty. Wybraną przez nas ilość sezamu uprawić na patelni. Pilnować, by sezam nie ściemniał, najlepiej ściągnąć go z ognia, gdy tylko zaczniemy czuć intensywniejszą woń. Lekko przestudzić i przesypać do blendera. Miksować aż do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Jeżeli sezam bardzo długo ma konsystencję piasku, dodać łyżkę-dwie oleju sezamowego. Gotową pastę umieścić w słoiku. W lodówce przetrwa nam co najmniej 3 miesiące (o ile wcześniej go nie zjemy;)), jeżeli od góry zalejemy go centrymetrową warstwą oleju sezamowego lub oliwy - jeszcze dłużej.
Kuchnia Bliskiego Wschodu 2016
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...