środa, 26 listopada 2014

Kawa po wiedeńsku

Początki picia kawy w państwie Habsburgów wiążą się z półlegendarną postacią Jerzego Francuszka Kulczyckiego, bohatera oblężenia Wiednia z 1683 roku. Król Jan Sobieski pozwolił mu wybrać jako nagrodę dowolną rzecz z obozu pokonanego nieprzyjaciela. Zadziwiając wszystkich Kulczycki zdecydował się na 300 worków zawierających "dziwne ziarno", które zwycięzcy zamierzali wyrzucić uznawszy je za karmę dla wielbłądów. W workach tych znajdowały się zapasy kawy.

Powszechnie przypisuje mu się otwarcie pierwszej w Wiedniu – i jednej z pierwszych w Europie – kawiarni znanej jako "Dom Pod Błękitną Butelką" (Hof zur Blauen Flasche) na ulicy Schlossergassl obok katedry. W swym lokalu na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami miał podawać gościom ciasteczka w kształcie półksiężyców, sam występując w tureckim stroju. Przypisuje mu się pomysł dosładzania kawy miodem, a przede wszystkim epokowy wynalazek doprawiania kawy nabiałem. I odtąd kawa po wiedeńsku już na zawsze kojarzy się ze śmietaną ;)

Kawa po wiedeńsku
Składniki:
2 porcje espresso
bita śmietana

Mocną kawę przelać do filiżanki lub szklanki do kawy. Wierzch udekorować sporą porcją słodzonej bitej śmietany. Posypać wiórkami z gorzkiej czekolady. Obowiązkowo podawać ze szklaneczką zimnej wody.

 Rozgrzej się na jesień Rozgrzewające napoje na jesień Smaczna Jesień Wasze pomysły na osłodę jesiennych wieczorów

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...