poniedziałek, 3 czerwca 2013

Idealne śniadanie: jajka zapiekane w koszyczkach z szynki

Dziś bardzo efektowny i elegancki sposób podawania jajek na śniadanie - jajka zapiekane w szynce. Zazwyczaj w tygodniu nie przygotowuję śniadań - każda minuta snu rano jest cenna, musi wystarczyć kawa w domu i owoc lub jogurt zjedzony już w pracy. Jednak czasem mam ochotę zacząć dzień czymś wyjątkowym. Wtedy przygotowuję dania takie jak to.
Wbrew pozorom, przygotowanie tej potrawy nie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zrobienie omletu lub jajecznicy a przez chwilę można się poczuć jak na śniadaniu w dobrym hotelu :)

Idealne śniadanie: jajka zapiekane w koszyczkach z szynki
Składniki na porcję dla 2 osób:

4 jajka
8 plastrów dojrzewającej szynki
suszony tymianek
gałązki świeżego koperku
sól, pieprz
masło

Kokilki wysmarować masłem i szczelnie wyłożyć szynką tak żeby utworzył się koszyczek (2 plastry na kokilkę), delikatnie posypać tymiankiem. Plastry powinny być całe, jeśli będą poszarpane, jajko może przez nie przeciec i przykleić się do kokilki. Do każdej kokilki wybić 1 jajko, posypać tymiankiem, sola i pieprzem. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury ok. 200 stopni 20-25 minut (w zależności jak mocno ścięte żółtko chcemy uzyskać). Po upieczeniu delikatnie przesunąć nożem po ściankach kokilki. Dzięki temu będzie można wyjąć koszyczek jeśli szynka lub jajko przywarły do ścianek naczynia. Złapać koszyczek z szynki szczypcami i delikatnie wyjąć i przenieść na talerz. Udekorować koperkiem, podawać z kromkami pełnoziarnistego pieczywa i masłem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...