poniedziałek, 18 marca 2013

Receptura na Eliksir Dekokt Raffarda Białego

Raffard Biały, słynny mag z dawnych czasów, opracował ten dekokt dla wojowników, którzy przed wiekami zdobywali nowy świat dla ludzi.
Do tego drinka użyłem odkrycia tego miesiąca - Sambuco. To pochodzący z Włoch likier anyżkowo-owocowo-ziołowy, zawierający zazwyczaj 40% alkoholu. Jest produkowany na bazie anyżu gwiaździstego, kopru włoskiego, lukrecji oraz soków.

Mętnienie i biały kolor powstający przy rozcieńczaniu Sambuci wodą spowodowany jest zawartością anetolu - nierozpuszczającego się w wodzie związku chemicznego pochodzącego z anyżu. W nierozcieńczonego Sambuco zawartość etanolu jest na tyle wysoka, że cały zawarty w niej anetol jest rozpuszczony, bądź tworzy krople o rozmiarach zbyt małych, by rozpraszać światło. W wyniku rozcieńczenia, hydrofobowy anetol wytrąca się w postaci kropel o rozmiarach do 3 mikrometrów tworząc mętną i względnie trwałą (nie ulegającą dalszej koalescencji) emulsję.

Magia, jak w Białej Mewie ;)

Dekokt Raffarda Białego
Składniki:
50 ml Sambuco
sok z ćwiartki cytryny
25 ml grenadyny
woda mineralna
lód

Do wysokiej szklanki wypełnionej lodem przelać Sambuco i sok z cytryny. Dopełnić całość wodą mineralną i lekko zamieszać - wtedy drink zacznie mętnieć. Energicznie wlać grenadynę - ze względu na swoją gęstość stworzy efektowny efekt rozwarstwienia z mętnym likierem.

Łączyć z innymi eliksirami tylko odpowiedzialnie :)

3 komentarze:

  1. Myślałam, że raki jest odkryciem miesiąca ;p

    A nie - to odkrycie roku :D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...