sobota, 10 listopada 2012

Syrop cukrowy

Dłuższą chwilę się zastanawiałem, czy w ogóle wrzucać ten "przepis." Jednak po tym, jak zobaczyłem w sklepie syrop cukrowy, w butelce 500 ml za kilkanaście złotych, to uznałem, że warto mu poświęcić jeden wpis.

Syrop cukrowy to składnik wielu koktajli i drinków. Szczególnie ważną rolę spełnia w drinkach z napojami gazowanymi, gdzie mieszanie cukru-kryształu może szybko rozgazować napój.

Syrop cukrowy

Z łatwością można przygotować syrop cukrowy w domu. W rondlu należy doprowadzić do wrzenia cukier i wodę w równych proporcjach - należy pamiętać, żeby dodać więcej, niż się chce uzyskać, bo w trakcie gotowania woda szybko odparowuje. Gdy się zagotuje, zdjąć z ognia do ostygnięcia. Przelewać do butelki dopiero, gdy syrop ostrygnie - chyba, że ktoś zamiast syropu chce zrobić sobie koktajl Mołotowa ;) albo ma żaroodporną butelką oraz rączki z azbestu.

Syrop przyrządza się zazwyczaj z białego cukru, ale do tropikalnych drinków (jak Mojito) warto moim zdaniem zastąpić go brązowym cukrem demerara. Daje on o wiele lepszy posmak.

Syrop z cukru muscovado szczerze odradzam - wyjdzie za ciężki, zbyt korzenny i będzie dominował w każdym drinku.

Ważna informacja - gotowy syrop cukrowy spokojnie może przeleżeć w lodówce ok. dwa tygodnie.


1 komentarz:

  1. a to to samo co angielski golden syrup? Uwielbiam z nim owsiankę, ale nie uwielbiam jego ceny ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...