niedziela, 3 maja 2015

California rolls - uramaki z surimi

Dziś przepis na danie, które na pierwszy rzut oka mało ma wspólnego z Ameryką. Mowa o ura-maki, czyli sushi, w którym ryż znajduje się na zewnątrz wodorostów nori powstał w Kalifornii. Po II wojnie światowej wielu mistrzów sushi szukało szczęścia w USA. Jedną z pierwszych restauracji sushi w Los Angeles było Kaikan. Jej szef, Ichiro Mashita zauważył, że awokado świetnie zastępuje toro, tłustego tuńczyka, klasyczny składnik sushi. Mashita zaczął również zwijać sushi odwrotnie, niż w tradycyjnych grubych rolkach, aby przypodobać się amerykańskim gustom, gdyż tutejszym klientom nieco przeszkadzał wygląd i konsystencja nori, dobrze było je zatem nieco zakamuflować. Obecnie to jedna z najpopularniejszych odmian sushi w każdej restauracji sushi na świecie.

Składniki na 32 kawałki:
300 g ryżu na sushi
2 arkusze alg nori
6 paluszków surimi*
ogórek
awokado (najlepiej twarda zielona odmiana)
ziarna białego i czarnego sezamu
sos sojowy
marynowany imbir
wasabi
ocet ryżowy
woda

Surimi, awokado i ogórka pokroić na paski o szerokości małego palca (jeśli będą grubsze, rolka nie zwinie się dobrze - co widać na zdjęciu). Arkusze nori podzielić na pół. Matę do sushi wyłożyć folią spożywczą. Nori ułożyć błyszcząca stroną do dołu i zwilżonymi w wodzie z octem palcami rozłożyć na całym arkuszu ryż, posypać ziarnami sezamu. Delikatnie przewrócić algę na druga stronę, tak aby ryż był pod spodem, na środku algi rozłożyć składniki i ostrożnie zwinąć rolkę. Kroić nożem zwilżonym w wodzie na pół, a następnie każdą polówkę na 4 części, dopiero po pokrojeniu usunąć z każdego kawałka folie spożywcza. Powtórzyć z pozostałymi składnikami, podawać z imbirem, sosem sojowym i wasabi.

*surimi to substytut mięsa kraba z białej ryby aromatyzowanej aby przypominała w smaku kraba. Jakby ktoś miał informacje, gdzie kupić w Krakowie mięso krabowe, prosimy o kontakt.

Kuchnia Ameryki Północnej 2015 Kuchnia Ameryki Północnej 2015

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...