niedziela, 16 lutego 2014

Prosty chleb na drożdżach

Bardzo trudno kupić przyzwoity chleb, szczególnie jeśli szuka się zwykłego, pszenno-żytniego. Kiedyś sama piekłam chleb na zakwasie, ale jest on bardzo wymagający i ciężko go zrobić dysponując takim sobie niezbyt szczelnym piekarnikiem z zepsutym termometrem (w swoim piekarniku temperaturę sprawdzam wkładając rękę na 5 sekund i oceniając jak mocno parzy...). Wobec tego postanowiłam spróbować chleba na drożdżach. To był zdecydowanie dobry pomysł. Nie do końca przypomina on tradycyjne pieczywo, jest odrobinę bardziej "bułkowy", ale bez porównania lepszy, niż wyrób sklepowy. Postanowiłam go trochę przetrzymać, żeby zobaczyć czy warto piec większe bochenki. Upieczony we środę wieczorem w sobotę dalej był bardzo smaczny, a przechowywany w chlebaku w foliowym woreczku nie obsychał.

Prosty chleb na drożdżach
Składniki na 1 keksówkę:

500 ml mąki pszennej
200 ml mąki żytniej
70 ml ciepłego mleka
150 ml wody
2 łyżki oliwy
7 g suchych drożdży (lub 2,5 g świeżych)
łyżka soli
łyżeczka cukru

Drożdże wymieszać z cukrem i mlekiem, dodać mąkę, sól, oliwą i wodę, wymieszać, a następnie wyrabiać aż ciasto będzie gładkie, sprężyste i nie będzie kleiło się do dłoni (będzie to trwało ok, 10 minut, najlepiej zatrudnić do tego takiego silnego mężczyznę jak Alastor). Odstawić w ciepłe miejsce przykryte ściereczką na 45 minut do wyrośnięcia. Formę keksówkę natłuścić i wysypać mąką, wyrośnięte ciasto uformować w wałek i ułożyć w formie. Odstawić nakryte ściereczką na kolejne 45 minut. Rozgrzać piekarnik do temperatury ok. 200 stopni (czyli ała, mocno parzy), na dno wstawić żaroodporne naczynie z gorącą wodą (250 ml wody powinno wystarczyć). Wierzch chleba posmarować gorąca wodą i naciąć skośnie kilka razy bardzo ostrym nożem lub żyletką. Chleb piec przez 45-50 minut. Gotowy powinien wydawać charakterystyczny głuchy odgłos po popukaniu. Po 10 minutach wyjąć z formy, najlepiej studzić na kratce żeby nie zaparował.

2 komentarze:

  1. w przepisie jest błąd - 7g suchych drożdży więc nie 2,5g świeżych a około 15g, bo daje się ich dwa razy więcej niż suchych :)
    Dzisiaj go piekłam, wyszedł super :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...