poniedziałek, 3 grudnia 2012

Long Island Iced Tea (klasyczne)

Dzisiaj coś dla niezdecydowanych i do tego odważnych.

Masz ochotę na wódkę, rum, gin, a może tequilę? A co się stanie, jeżeli wszystko wlejemy do jednej szklanki? Ten drink to odpowiedź na powyższe niebezpieczne pytanie.

Wzór na long drinka wydaje się prosty - Alkohol bazowy + dodatek smakowy + wypełniacz bezalkoholowy. Rodzinka drinków Iced Tea (która jest bardzo liczna i ciekawa) łamie ten wzorzec - tutaj łączy się wszystkie podstawowe alkohole.

Ten koktajl nie jest wcale taki niewinny, jakby wskazywała jego nazwa. Ten niezwykle mocny drink zawdzięcza swoje powstanie barmanowi Robertowi Rosebud Buttowi. To on jako pierwszy miał wymieszać tego alkoholowego potwora w latach 70tych w Oak Beach Inn, w zatoce Hampton na Long Island. Do nazwy dodano Iced Tea - rzeczywiście, zmieszanie tych alkoholów z dodatkiem cytryny i coli daje efekt smakowy podobny do mrożonej herbatki. Lepiej się mu nie zwieść, bo mimo mocy, mało czuć w tym drinku alkohol.

W razie czego ostrzegałem ;)

Long Island Iced Tea
Składniki
15 ml ginu
15 ml wódki
15 ml jasnego rumu
15 ml tequili
15 ml likieru Cointreau
25 ml soku z cytryny
coca-cola
plasterek cytryny do dekoracji

Do wypełnionej lodem szklanki przelać wszystkie alkohole. Dodać sok z cytryny - widziałem przepisy, gdzie było go o wiele mniej, jednak w mojej ocenie dopiero taka ilość dobrze uwydatnia smak alkoholi w drinku oraz oczywiście je nieco chociaż rozrzedza ;) Dopełnić colą i całość drinka udekorować na koniec plasterkiem cytryny lub kilka ósemek z cytryny wrzucić do środka.

Pić rozważnie, spokojnie starczy jeden na bardzo długi wieczór ;)

2 komentarze:

  1. Próbowałam tego drinka, był dla mnie za mocny :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. można zmniejszyć ilości, zachowując proporcje alkoholi 1:1:1:1:1 ;)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...