środa, 1 maja 2013

Sajgonki wietnamskie (klasyczne)

Dzisiaj przepis na jedno z najpopularniejszych dań kuchni azjatyckiej - sajgonki, zwane też naleśnikami wiosennymi. Polska popularna nazwa "sajgonki" odnosi się raczej do bardziej w Polsce znanej wersji wietnamskiej. Natomiast angielskie spring rolls jest dosłownym tłumaczeniem nazwy chińskiej i wietnamskiej: (chińskie.: 春卷; Hanyu pinyin: chūn juǎn; wietnamskie: nem). To wspaniała przekąska, a w większej ilości kolacja ;)

Sajgonki wietnamskie (klasyczne)
Składniki (na około 30 sajgonek)
- 0,5 kg mielonego mięsa wieprzowego
- mała główka kapusty pekińskiej
- dwie średnie marchewki starte na tarce o małych oczkach
- jajko
- jedna cebula
- kawałek imbiru (wg upodobania) starty na tarce o małych oczkach
- jedna papryczka chili
- dwa ząbki czosnku
- trzy suszone grzybu Mun
- dwa kłącza trawy cytrynowej
- mała puszka kiełków fasoli Mung
- cztery łyżki sosu sojowego
- garść świeżych liści kolendry
- pół paczki drobnego makaronu ryżowego
- arkusze papieru ryżowego
- słodko-pikantny sos chilli
- sól i pieprz do smaku
- olej do smażenia

Cebulę i chilli drobno posiekać, usuwając pestki z papryczki. Ząbki czosnku przecisnąć przez praskę. Kapustę poszatkować w szerokie na 1 cm paski. Makaron ryżowy i grzyby Mun przygotować wg instrukcji na opakowaniu (dostępne na rynku produkty różnią się). Makaron pociąć na mniejsze kawałki (inaczej ciężko się miesza z innymi składnikami). Grzyby pokroić na drobne paski. Z trawy cytrynowej usunąć zewnętrzne liście i poszatkować białe, wewnętrzne kłącze. Drobno posiekać liście kolendry. Wszystkie powyższe składniki dodać do mięsa mielonego. Dodać jajko, posiekane marchewki i imbir oraz osączone z zalewy kiełki fasoli Mung. Doprawić sosem sojowym, solą i pieprzem. Składniki dokładnie wymieszać uzyskując masę jak na zdjęciu:


Papier ryżowy wkładać na kilkanaście sekund do ciepłej wody, aby zmiękł, po czym układać na desce. Nakładać po łyżce nadzienia. Złożyć boki papieru do środka, następnie zwinąć dość ciasno nadzienie w papieże ryżowym w rulonik (zwijanie jak przy krokietach - jak na zdjęciach):






Smażyć partiami, w woku lub w głębokim tłuszczu na głębokiej patelni/garnku z grubym dnem. (sajgonki mają mieć złoty kolor i być zrumienione). Podawać ze słodko-pikantnym sosem chili lub sosem sojowym.

1 komentarz:

  1. Prawdziwy ,autentyczny przepis.Można też dodać dla podkręcenia smaku trochę
    sosu z ryby,ale wtedy trzeba uważać z solą.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...